Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спортен психолог: Децата днес са като малки роботчета

Снимка: личен архив



Спортът играе важна роля в живота на децата, като предлага не само възможност за физическа активност, но и дава важни уроци, свързани с дисциплината, работата в екип и развиването на социални умения. В съвременния свят, където технологиите често привличат вниманието на подрастващите, спортът става още по-важен за осигуряването на здравословен и балансиран начин на живот. Хубаво е да знаем, че спортът е хубав, само ако е в рамките на нормалното и не се стига до крайности. За това предупреждава спортният психолог Теди Ангелова.

"Спортът, като всеки един инструмент, може да бъде и изключително полезен, и изключително вреден. Всяка една крайност не е здравословна. Най-добрата мотивация едно дете да се запали по спорта, без значение какъв вид спорт е - дали индивидуален или колективен, е личния пример на родителя. Ако самите родители имат отношение към спорта, ако самите те тренират, тогава е много по-лесно и детето да се запали, да се вдъхнови да опита нещо различно. Съветът ми към родителите е да дадат възможност на децата да опитат различни видове спортове, различни спортни активности. В това да опитваме различни дейности няма нищо лошо, иначе няма как да разберем кое е нашето нещо, кое най-много ни харесва. Разбира се, физическите ползи за децата са неизмерно много, особено в днешно време, с този по-заседнал начин на живот - компютри, социални мрежи, има много деца, които не се движат и спортът, чисто физически, за физическото здраве е изключително полезен. И пак казвам - да не се стига до крайности. Все пак е препоръчително да се тренира не повече от 2-3 часа на ден, да не се прекалява с някакви изключително дълги тренировки по 6,7,8 часа. Това не е здравословно, без значение дали е за деца или за възрастни. Отделно, спортът за психичното здраве също е много полезен. Той помага на децата да бъдат по-уверени, помага им в социалните контакти, в социалното развитие, да общуват с връстниците си. В днешно време децата растат в една нова реалност, в която те не знаят как да общуват и всъщност спортът дава тази възможност, особено колективният спорт - децата да стават по-адаптивни, да развиват умения, способности, да могат да заявят себе си, да отстояват границите си...Децата, точно като нас, възрастните, също прегарят. И на тях им идват повече стресът и напрежението. Един от най-отличителните знаци, че едно дете се чувства под напрежение в спорта, е когато започва да изпитва физически неразположения преди тренировка или преди състезание. най-често това са болки в стомаха, главоболие, отпадналост. В някои случаи дори и висока температура. Това не се дължи на вирус или грип, а по-скоро е заради душевното състояние на детето. Това е неговия начин да каже, че не се чувства добре и не иска да тренира или състезава...Освен личното отношение на родителите, треньорът е ключова фигура. Доказано е, че причина номер едно децата да се отказват от спорт е заради треньорите си. Когато отношението на треньора е позитивно, когато детето не се чувства притиснато, когато не чувства страх, защото много често треньорите наблягат на крайния резултат, наблягат на победите, наблягат на класиране, а за децата, особено на възраст между 8 и 13 години е изключително важно да се съсредоточат върху способностите си, върху това да стават все по-добри."

Как се постига желаният от всички родители баланс между спорта, училището и почивката? Въпрос, който сигурни сме, всеки един родител си е задавал. Ето какви са и съветите на Теди Ангелова:

"Съветът ми е децата да имат различни кошници - не всичко да бъде само спорт или не всичко да бъде само училище, защото ако нещо, не дай си Боже, се случи в спорта, детето се контузи и кошницата е само спорт, то ще приема себе си като провал, че нищо не остава от него и за нищо друго не го бива. Когато фокусът е и в училище, и в някаква друга дейност, някакво друго хоби на детето - друг спорт, рисуване, музика, тогава е много по-лесно, когато едната кошница стане по-празна, детето да не приема себе си като провал и да може да се справи в тези трудни моменти... Другото е почивката. Знам, че балансът е много труден, но децата в днешно време са като едни малки роботчета - особено когато са на училище. Стават сутрин, училище, тренировка, домашни. Децата имат голяма нужда, жизнено важно е за развитието им да играят. Дори чрез игра много учат. Тялото и мозъкът имат нужда да почиват, затова играта е много важна. Може да е веднъж в седмицата, да си имат един час, но да знаят, че го имат този час. Ние имаме нужда да се отдалечаваме от важните за нас неща, за да може да бъдем още по-успешни в тях."


*Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Възраждат Дома на железничаря в Мездра

На своето последно заседание Общинският съвет в Мездра даде съгласие и възложи на кмета Иван Аспарухов да финализира сделката с „Холдинг БДЖ” за придобиване собствеността на сградата на Дома на железничаря. Така вече се вижда краят на сагата с тази символична за града сграда.  Как обаче се стигна до този казус? Преди 50 години - през 1974 г. по..

публикувано на 01.10.24 в 08:46

Ана-Мария Герасимова: Творец от Берковица, който покорява сърца с музика, литература и доброта

Родена в живописното градче Берковица, сгушено под връх Ком, Ана-Мария Герасимова е пример за вдъхновение. Завършва езиковата гимназия в Монтана, а след това заминава за София, за да следва "Право". Нейният творчески дух, обаче, не остава на заден план. Още от 4-годишна възраст Ана-Мария свири на пиано - нотите са първото, което научава, дори..

публикувано на 30.09.24 в 17:30

Читалищата откриват новата си творческа година

Новата учебна и творческа година на видинските читалища ще бъде открита на 1 октомври, когато в образователните и творческите им школи ще влязат таланти от всички възрасти. В Народно читалище "Светъл ден" най-малките ще са 5-годишни. Те ще прекрачат прага на школата по съвременни танци. За по-големите са народните танци, обясни Йоана Ванкова от..

публикувано на 30.09.24 в 16:59

"Ние, потребителите": Продажбата на столчета за кола по стария стандарт подлежи на санкция

В рубриката "Моите права" днес ще засегнем темата за безопасността на децата при возенето с автомобил. От 1 септември влезе в сила важна промяна при продажбата на детски столчета за кола. В магазините вече трябва да се предлагат само седалки, които са изработени в съответствие с т. нар. "i-Size" стандарт . За това напомни Габриела Руменова..

публикувано на 30.09.24 в 13:00

В „Музикална зона“: есенна винена терапия с музика

Есен е! Виното вече е сложено в бъчвите и докато чакаме да стане, ще се заредим с добро винено настроение, за да подпомогнем неговата ферментация ;) Винено- опияняващ привет от ефира! Песни за виното ще слушаме и ще посетим най- известните винарски региони в света. Всеки винен пътешественик има любими места и вина- такива, които е посетил..

публикувано на 30.09.24 в 09:00

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20