Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Модната индустрия и ефектът й върху климата

Снимка: РАДИО ВИДИН

Потребителските навици в сферата на модната индустрия участват доста сериозно в процеса на замърсяването на природата. Потреблението в глобален мащаб се увеличава. Увеличава се броят на закупуваните дрехи на годишна база повече от два пъти в сравнение с края на 20 век, каза Маргарита Асадурова- консултант в сферата на архетипното визуално профилиране и устойчивите практики в индивидуалното потребление, автор в платформата "Климатека". По думите й, ако през 90-е години човек си е купувал 20 артикула на година, сега си купува около 50.

"От гледна точка на потреблението на нови дрехи пазарът се разраства. Т.е. това предполага ускорено производство, свръхпроизводство дори на дрехи и аксесоари от модната индустрия, които все повече се купуват, но проблемът е в това, че когато се купуват, те не носят достатъчно удовлетворение на потребителите и продължава купуването на нови. И всъщност се завърта един омагьосан кръг. И затова потреблението като фактор така за климатичния ефект е много важно. Ние участваме доста сериозно в този процес, независимо дали си даваме сметка или не. И нашата цел в медии като "Климатека" и консултанти като мен, които работят в тази сфера, е просто да се засили информираността на хората, на всеки един отделен човек по отношение на това, че когато избираме да си купим дадена дреха, която много ни е привлякла от витрината или от екрана, това не е само едно индивидуално решение, което е собствен интимен процес, отнасящ се до личния ни гардероб, което не оказва никакво въздействие на света около нас, просто едно лично решение, а напротив- то е част от един голям процес, в който се оказва, че потреблението всъщност генерира огромно количество излишък текстилни отпадъци, които водят до сериозно замърсяване..." 

Проблемът е, че по-голямата част от дрехите, които се произвеждат, са на полиестерна основа, не става дума за най-евтиния клас дрехи и аксесоари, а за много по-голямо количество дрехи, които се предлагат и от среден или висок клас-  марки, които са произведени на полиестерна основа, т.е. в тях присъства много голямо количество пластмаса.

"И реално този отпадък, който се генерира в следствие на това, че рано или късно тези дрехи стигат до кофите за боклук, тази пластмаса няма много надежда да се разгради за бързо време в природата."

От друга страна за производството на памучни изделия, които са много по-щадящи природата като отпадък, се генерира технологично много голямо количество парникови емисии заради самата технология на производство.

Според проучване на Европейската конфедерация на рециклиращите индустрии потреблението на second hand дрехи оказва до 70 пъти по-малко вреда върху околната среда в сравнение с производството на нови дрехи, дори и с включването на транспортните емисии, които го съпътстват. Всяка дреха, на която изберем да удължим живота, като купувачи или продавачи, може да съдейства за забавяне производството и намаляване на замърсяването. 

Цялото интервю с Маргарита Асадурова може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да стане нашето сърце обител на Пресветата Троица

Днешната неделя се нарича Неделя след Въздвижение   – това е първата неделя след празника Въздвижение на Честния и Животворящ Кръст Господен.   Светата Църква в този ден отново ни напомня думите Христови за кръстоносенето, за необходимостта да вземеш кръста си и да тръгнеш след Господа Иисуса Христа. Господ казва:  "Който иска да..

публикувано на 15.09.24 в 08:00

Хартията "цъфти" в правилните ръце

В свят, където технологиите и масовото производство доминират, има хора, които намират красота и смисъл в най-обикновените неща. Един от тях е  Силвия   Цанкова от  Видин . Тя е майстор в това да превръща обикновената хартия в невероятни творения под формата на цветя . Нейната работа не е само да вдъхва живот на използваните материали, но и да..

публикувано на 13.09.24 в 14:00

Видинските огнеборци демонстрираха пожарна и аварийно-спасителна техника

Служители на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" (РСПБЗН) във Видин направиха демонстрация на използваната пожарна и аварийно-спасителна техника и оборудване в града. Събитието е част от проявите, включени в Седмицата на пожарната безопасност, каза Димчо Горанов , началник на РСПБЗН: "Днес сме ситуирали на..

публикувано на 13.09.24 в 13:15

Фестивал на рибата и рибената саламура ще се проведе в Кошава

Фестивал на рибата и рибената саламура ще се проведе тази събота на брега на Дунав във видинското село Кошава . За програмата съобщи кметът Венелин Венелинов :  "От 08:00 часа сутринта сме долу. Към 10:20 ще започне да свири Градският духов оркестър до 11:00 часа, когато е официалното откриване, да приветстваме гостите, заедно с кмета на..

публикувано на 13.09.24 в 12:30

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24