Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Модната индустрия и ефектът й върху климата

Снимка: РАДИО ВИДИН

Потребителските навици в сферата на модната индустрия участват доста сериозно в процеса на замърсяването на природата. Потреблението в глобален мащаб се увеличава. Увеличава се броят на закупуваните дрехи на годишна база повече от два пъти в сравнение с края на 20 век, каза Маргарита Асадурова- консултант в сферата на архетипното визуално профилиране и устойчивите практики в индивидуалното потребление, автор в платформата "Климатека". По думите й, ако през 90-е години човек си е купувал 20 артикула на година, сега си купува около 50.

"От гледна точка на потреблението на нови дрехи пазарът се разраства. Т.е. това предполага ускорено производство, свръхпроизводство дори на дрехи и аксесоари от модната индустрия, които все повече се купуват, но проблемът е в това, че когато се купуват, те не носят достатъчно удовлетворение на потребителите и продължава купуването на нови. И всъщност се завърта един омагьосан кръг. И затова потреблението като фактор така за климатичния ефект е много важно. Ние участваме доста сериозно в този процес, независимо дали си даваме сметка или не. И нашата цел в медии като "Климатека" и консултанти като мен, които работят в тази сфера, е просто да се засили информираността на хората, на всеки един отделен човек по отношение на това, че когато избираме да си купим дадена дреха, която много ни е привлякла от витрината или от екрана, това не е само едно индивидуално решение, което е собствен интимен процес, отнасящ се до личния ни гардероб, което не оказва никакво въздействие на света около нас, просто едно лично решение, а напротив- то е част от един голям процес, в който се оказва, че потреблението всъщност генерира огромно количество излишък текстилни отпадъци, които водят до сериозно замърсяване..." 

Проблемът е, че по-голямата част от дрехите, които се произвеждат, са на полиестерна основа, не става дума за най-евтиния клас дрехи и аксесоари, а за много по-голямо количество дрехи, които се предлагат и от среден или висок клас-  марки, които са произведени на полиестерна основа, т.е. в тях присъства много голямо количество пластмаса.

"И реално този отпадък, който се генерира в следствие на това, че рано или късно тези дрехи стигат до кофите за боклук, тази пластмаса няма много надежда да се разгради за бързо време в природата."

От друга страна за производството на памучни изделия, които са много по-щадящи природата като отпадък, се генерира технологично много голямо количество парникови емисии заради самата технология на производство.

Според проучване на Европейската конфедерация на рециклиращите индустрии потреблението на second hand дрехи оказва до 70 пъти по-малко вреда върху околната среда в сравнение с производството на нови дрехи, дори и с включването на транспортните емисии, които го съпътстват. Всяка дреха, на която изберем да удължим живота, като купувачи или продавачи, може да съдейства за забавяне производството и намаляване на замърсяването. 

Цялото интервю с Маргарита Асадурова може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55