Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

13
Снимка: Радио ВИДИН

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там. 

В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в столицата. 

Днес в селото са останали да живеят 28 човека.  Забранено е да се строи и да се създават нови постройки поради опасност от свлачища. И днес в къщите продължават да се появяват пукнатини, като някои се получават от преминаващите тежкотоварни коли, други - от съществуващите свлачищни процеси. 

Безводието е друг проблем, от който се оплакват хората в селото. 

Въпреки трудностите местните жители се чувстват като едно сплотено семейство, помагат си постоянно, кой с каквото може. 



Кметският наместник Александър Александров е на 39 години. Той е млад и ентусиазиран, родом е от селото, но живее в съседното Добри дол: 
"Това ми е втори мандат... Харесва ми спокойствието, имаме зеленина, плаж. Има и старчески дом в село Орсоя... В миналото селото е било голямо за времето си, свлачището се случва през декември 1978 година, къщата на баща ми също пропадна. Свлачището е по-нависоко. Правят сондажи и следят свлачищната зона. Къщите се напукват, повечето са стари къщи. В миналото тук е имало рибарник. Но повечето хора работят в Лом, Видин, Монтана, София. Земята ни е плодородна, всичко се ражда. Кметството ни е в този бивш магазин на Наркооп, кметството е един вид за всичко. Аз им пазарувам. Хората са над 60 години и имат нужда от помощ. Имаме един автобус във вторник и един в четвъртък. Иначе викат си такси или с личен автобус, някои си взимат пенсиите от банкомат. Лекар нямаме, викаме Спешна помощ, иначе аз ги карам до болницата."


Когато в едно населено място не се живее, няма домашни животни и движение, всичко запустява и гората навлиза в селото. Навсякъде има храсти, дървета, къпини.

"Опитваме се да поддържаме чистотата, имаме един човек на 4 часа и една жена на 10 дена. Няма други хора, аз правя каквото мога. Има още един-двама, които ми помагат. Нямаме църква и читалище, пропаднало е читалището. Някои хора смятат, че това е поради канала, който е напоявал, други - заради Вранча. Тук местата са отчуждени и не се строи. 

Нямаме земеделци. Хората си гледат кокошки. Пътят ни е натоварен, за тировете няма ограничения, къщите ни са напукани... Полиция идва, но не може всекидневно... Пазарувам им от хапчета до хляб. Хлябът е най-важното. Зимата се отопляват с дърва, купуват си от частници."



Желанието на кметския наместник Александров е да има поне една чешма в селото, защото кладенците пресъхват и няма вода:

"Като цел си поставям поне една чешма да направим в селото, защото няма вода. Кладенците ни пресъхват. С Общината преговаряме, с ВиК. Поне една чешма да има, хората да си наточат за пиене, за миене. Сега караме вода от чешми от Сливата, от други кладенци... Сондаж може, но е скъпо, не всеки може да си позволи." 

Село Орсоя има и празник. На края на месец септември е съборът там. Кметският наместник ще събере хората в кметството да отбележат празника. 

Местните са се събрали пред кметството, което е бивш хранителен магазин:

"Да, от тук съм си. Работя в Общината, почиствам каквото трябва. Тук се събираме пред кметството... Понеделник, петък, сряда си взимаме хляб... Орсоя - свлачището мина, но не се знае как ще бъде, мърда, никой не знае какво е... Гледам, че се появяват пукнатини, дупки по покрива... И тировете помагат, детонация, сътресение, колко пъти сме ги замазвали... Беше хубаво селото, но не е лошо, то ми е родно село. Няма кой да работи... Оправяме косачката, ще косим..." 

Повече - в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32