Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Едно" на 27 септември 2024 година

За събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация"

Снимка: Подкрепа за реализация-Видин

В "Едно" говорим за събитията, в които участваха през септември от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин. 

От 12-ти до 16-и септември бяха гости на международния фестивал "Арт зона за всички" в сръбския град Зайчар. Организатор е Детски център - Зайчар, с който видинската фондация работи по проекта  "U korak sa inkluzijom", изпълняван по програма "Еразъм +".  Целта е да бъде осигурен равен шанс за хората със специални потребности, каза Селена Ристич, председател на Детски център - Зайчар. 

"Идеята на фестивала от 2016-а година е да насърчава младежи с увреждания, техните способности. Ние се грижим за деца и младежи с увреждания, както и от уязвими групи. На фестивала тази година имаше гости от Хърватия – танцов колектив "Магия", фондация „Подкрепа за реализация“ от Видин, балетно студио  "Еурека" от Скопие.


Около 3000 деца и младежи са участвали във фестивала "Арт зона за всички" при нас в Зайчар от 2016-а година. Аз бих искала от 2025-та година това да е пътуващ фестивал, който да пътува в цялата държава. В една година да избираме по три града, на другата също. Фестивалът да не е на едно място, а да пътуваме заедно с нашите партньори от България и от други държави. Сега от Босна и Херцеговина, от Тузла тук беше център "Стъпки на надеждата". Това е център, подобен на видинската фондация. Аз исках да се запознаят, да могат да работят заедно. Искаме да накараме хората без  увреждания да са по-чувствилетлини към проблемите на тези с увреждания и не са само това. Искаме за хората с увреждания да има рампи, да има достъп в театъра, в банката. Те имат много проблеми, не могат да работят. Никой не иска да приема хора с увреждания. Искам децата да имат свой личен асистент на училище и вкъщи, това при нас в Зайчар го няма, за разлика от други градове. Затова искаме да се направи мрежа от повече организации, които да помогнат за промени на законите, да въздействат на местната власт."


Специалисти от двата център за социална рехабилитация и интеграция към фондацията - за деца и за възрастни участваха в поредица от обучения, насочени съм работещи в социалната сфера.

Методи за стимулиране на автономност и самостоятелност при хора с увреждания представиха днес от MRG Benefits. Насочено е към социални работници, каза Маргарита Сариева от обучаващата организация.

"Предвид това, че в социалните услуги хората идват понякога по-късно. Родителите понякога имат нужда от консултация по отношение на това как да развиват умения на децата с увреждания, а не да ги крият или да ги подпомагат така, че тези умения се забавят в развитието си. Ние сега се опитваме както за самите специалисти, така и по отношение на консултирането на деца с увреждания да дадем повече информация за това как биха могли да развиват техните умения. Едно социално функциониране на човек с увреждане може да бъде богато, може да бъде и ограничено и с това обучение се стремим да направим повече сфери на развитие, възможностите, които хората с увреждания имат, защото те са различни - хора с ментални увреждания, с психични разстройства или пък деца с аутизъм, най-различни разстройства, с които се работи по различен начин."

На 19-и и 20-ти септември от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" участваха в още едно обучение, насочено към специалисти, работещи в социалната сфера. За новите насоки в тази област разказа психологът Зоя Соколова от обучаващата организация "Тренинг фактори". 

"Имахме занимания с доста колеги във Видин и Лом, които работят в социални центрове, и то предимно в такива центрове, които предоставят услуги за хора с увреждания  и не им е ясно как точно ще преструктурират тези центрове по смисъла на новия закон в социални услуги."
Организаторът "Социални дейности" в Центъра за социална рехабилитация и интеграция (ЦСРИ) към "Подкрепа за реализация" Юлита Петорва обясни:

"Това беше много полезно за целия екип на  Центъра за социална рехабилитация и интеграция, тъй като с въвеждането на новите неща от Закона, ние освен документално, трябваше да си стиковаме и самата работа с потребителите, защото много от дейностите ние ги извършваме, но не знаем към коя категория спадат."

Специалисти от ЦСРИ се включиха и в онлайн обучение за административната дейност в областта на социалните услуги. Психологът Дилян Борисов обясни:
 
"Самото обучение беше водено от професор д-р Костадин Марков. На обучението, което беше онлайн, бяхме служители от цялата страна."

Като част от спортните дейности на ЦСРИ за пълнолетни към фондация “Подкрепа за реализация” младежи посетиха Спортен комплекс “Колодрум” във Видин, каза кинезитерапевтът Павел Павлов. 

"Под мое ръководство и ръководството на Мирослав Митев, който е управител на спортния комплекс младежите проведоха импровизирана тренировка."

Хора, които посещават ЦСРИ заедно със специалисти от екипа гостуваха в дневния център към Регионалното дружество за подкрепа на лица с умствени затруднения във Видин. Социалният работник Татяна Иванова обясни:

"Гостувахме за поредна година, като бяха организирани арт работилници. В едната работилница рисуваха върху стъклени бутилки, а в другата изработваха арт - декорации от плат."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 17 ноември 2024 година

Първо ще разтворим книгата „Измерения на болката“ . Това са разкази на ужасите от доста интересни автори. Елена Павлова е един от тях и срещата ни е с нея. Наследството на бележити сънародници събира като родова памет програмата "Неразказаните истории на българите" . МОН провъзгласи първи резултати от най-мащабна си програма за ученици..

публикувано на 17.11.24 в 12:31

Времето лети толкова бързо, защо да умираш?

В Деветата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към това, щото всеки един от нас да проумее преходността на този свят, да се обърне към Вечния Бог и приемайки Го в сърцето си, да придобие вечността и блажения живот. Чрез притчата за безумния богаташ, която днес четем, ни се дава за разберем, че всичко на..

публикувано на 17.11.24 в 08:00

Да проверим дали всичко, което търсим, се крие в библиотеката

„Какво търсите?“ С този въпрос посреща всеки читател най-необикновената библиотекарка в Токио Саюри Комачи. Тя, разбира се, не е просто библиотекарка. Саюри Комачи е прочела всяка книга в библиотеката на Общинския център „Хатори“, но силата ѝ е в способността да чете в душите на хората. Прави го с лекотата и прецизността, с която изработва фигурки..

публикувано на 15.11.24 в 16:45

Отбелязваме Европейския ден на музикотерапията

В Европейския ден на музикотерапията, 15 ноември, говорим с Любомир Гешковски, музикотерапевт в Дневен център за деца и възрастни с увреждания „Зорница” във Враца. Разказва, че това е един много специален нов способ за въздействие. Води до подобряване на състояния, както и на реакции и възможности. В дневния център работи по собствена система за..

публикувано на 15.11.24 в 15:54

От страст към професия - как Мария превърна любовта към сладкарството в своя мисия

За днешната гостенка може да се каже, че за нея сладкарството е нещо повече от страст . Тя буквално израства, правейки торти от 15-годишна. Днес тя е на 32 и не може да си представи живота без правенето на сладки изделия. Първоначално го прави непрофесионално, но от три години това е нейната професия. Мария открива нейния сладкарски цех и го..

публикувано на 15.11.24 в 15:00

Живот, изпълнен с любов: Котето Мими, което получи втори шанс

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви разкажем една малко по-различна история. Една история с щастлив край. Историята е много дълга и са замесени много хора. Една среща между котето Мими със Силвана .  Силвана е израснала, заобиколена от много животинки и нейната любов към тях е неизмерима. Един ден, преди повече от 2 години, тя..

публикувано на 15.11.24 в 14:00

В Деня на четенето с призив: Нека четем всеки ден

След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г., в която се включват близо 180 000  участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето, днес тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. Организаторите..

публикувано на 15.11.24 в 13:00