Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коя е реалистичната дата за приемането на еврото?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През декември да бъде покрит и последният критерий за присъединяване към Еврозоната очакват от Министерството на финансите - този за инфлацията.

На 5 октомври Людмила Петкова, служебен вицепремиер и ресорен министър, обяви че в двуседмичен срок след постигането му България ще поиска нова оценка.

"Очакваме в края на ноември или най-късно през декември България да изпълни последния критерий за присъединяване към еврозоната. По отношение на ценовата стабилност има и решение на НС, което задължава правителството в двуседмичен срок от изпълнението на критерия да бъде подадено искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади и след това за приемане на решение от Съвета на ЕС за определяне на дата за присъединяване на България към Еврозоната".

България покрива всички критерии, остава само инфлацията за членство в Еврозоната, според редовните конвергентни доклади за 2024 г. на Европейската комисия и на Европейската централна банка, които бяха публикувани в края на юни.

Според финансовият министър Петкова януари 2026 година е по-подходящ момент страната ни да стане член на Еврозоната.

"След като покрием критерия за инфлация е необходимо технологично време за ЕК и ЕЦБ, за да изготвят докладите. След това е изготвянето на Проекта на решение на Съвета и одобряването на решението с единодушието от държавите членки. Трябва да остане и достатъчно време, за да може обществото, бизнесът и банките да се подготвят за приемането на единната валута. Ако остават 1 или 2 месеца, това е крайно недостатъчно... Ако докладът е март или април, ще остават само 2-3 месеца до юли, което е средата на годината. Това е недостатъчно, за да се подготви страната за плавното приемане на еврото".

В значителна степен големите търговски вериги са готови за въвеждане на еврото, отчетоха от Сдружението за модерна търговия, което обединява 750 обекта за продажба на хранителни и битови стоки в цялата страна. 

Николай Вълканов, председател на Сдружението, прогнозира във Враца, че след обявяване на евентуална дата за приемане на страната ни в еврозоната, за веригите ще са необходими от 3 до 6 месеца, за да са готови напълно за новата валута. 

"Очакваме да няма никакви съмнения и сътресения при по-големите търговци и търговски вериги. Не може да има и капка съмнение за злоупотреба, тъй като там нещата ще бъдат заложени до голяма степен софтуерно, тоест превалутирането няма да има някакъв човешки фактор. Компаниите имат нужда между 3 и 6  месеца, за да напаснат всички технически спецификации, които са необходими. Компаниите така или иначе от години насам имаха екипи, които се занимаваха и следяха тези процеси, така че търговският сектор е до голяма степен подготвен и ще бъде напълно готов  тогава, когато такова решение бъде взето".

Роберт Холцман, управител на Австрийската национална банка, посочи пред БНР, че България върви в правилната посока и скоро ще бъде част от Еврозоната, но не се нае да направи категорична прогноза кога това ще се случи.

"Много се надяваме България да влезе възможно най-скоро в еврозоната. Съвсем малко не ви достигна, за да спазите критерия за ценовата стабилност. Надяваме се, че цялата необходима подготовка на централната банка и на търговските банки вече е направена и съвсем скоро ще влезе в употреба".

Не е реалистично България да се присъедини към Еврозоната от 1 януари следващата година, посочи икономистът Владимир Сиркаров.

"Реален шанс за януари 2025 няма, по-скоро е хипотетичен. Реалистичната дата е 1 януари 2026. 

Основните опасения, свързани с новата валута, които изразяват видинчани, са за разяснителната кампания, чиято липсва повдига въпроси за доходите и евентуално покачване на цените.

"Нали сме в ЕС, щом сме там - трябва да сме с евро... Аз пък смятам, че това ще помогне на бизнеса и икономиката... Ако някой не иска еврото, значи иска Евразия... Няма държава, която да е приела еврото и да и се е влошило положението".

Въпреки положителните оценки от лидерите на Еврозоната за постигнатия напредък през март, политическата безизходица в България води до ново отлагане на присъединяването към Еврозоната. Очаква се това да се случи едва през 2026 година, като основни причини са продължаващата политическа нестабилност и неспособността на страната да изпълни необходимите критерии.

След като бяха представени предварителните данни как би изглеждал държавният бюджет за 2025 година, изпълнението на 3% дефицит остава основна задача пред Министерството на финансите. Предварителната сметка показва, че при действащото законодателство приходите в Бюджет 2025 ще нараснат с 6,2 млрд. лв., а разходите - с 18,1 млрд. лв. спрямо сегашната финансова рамка. Така се получава дефицит над 18 млрд. лева. Обърнато в проценти се равнява на между 8 и 9 на сто - много над заветните 3%, които са необходими, за да стане страната ни част от Еврозоната.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ни разказва "Пъстроликата река"

За какво друго да се говори във Видин, ако не за Реката! Може би когато си роден на брега на Дунав, няма как да не се чувстваш част от нея. Да я откриваш навсякъде около себе си и дори в себе си, всеки ден и да усещаш всички нейни проявления. Защото реката никога не е просто воден поток, не е просто естествено природно явление, което минава през..

публикувано на 23.05.25 в 17:10

Нов живот за старото желязо

Какво ще кажете за акула чук, направена от истински чук, нощна лампа от фар на стар велосипед и жп батерия или охлюв от забно колело?  За мнозина металните отпадъци са просто скрап. Нещо ненужно, което ще бъде намачкано и претопено. Но не и за Павлин Георгиев от Видин. От металните отпадъци той изработва различни чудати фигури и дори предмети,..

публикувано на 23.05.25 в 16:35

"Едно" на 23 май 2025 година

В поредно издание на "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин през месеца и отправяме покана за предстоящите.  През май в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията отбелязаха важни дати. Беседваха за Деня на труда - 1 май. Говориха за Гергьовден, не само за християнския..

публикувано на 23.05.25 в 15:41

Шест котенца чакат своите осиновители

Камелия Илиева се грижи за безстопанствени кучета и котки. Отскоро е "приемна майка" и на котка с шест котета . Сега те са едни малки пухкави топки, но с лед като поотраснат, ще бъдат подарени на грижовни стопани. Мама котка също ще чака своя осиновител.  Камелия разказа за любовта към животните и грижата за тях: "Грижа се за животни,..

публикувано на 23.05.25 в 15:35

Първокласници от Видин участваха в конкурс "Красивите букви носят красиви мисли"

Първокласници във Видин изписваха красиво буквите от българската азбука в конкурс на Регионалното управление на образованието. "Красивите букви носят красиви мисли", казаха организаторите. Това е и мотото на конкурса, който се провежда по повод Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  През цялата..

публикувано на 23.05.25 в 15:20

Кучешки разходки в парка - разрешено или забранено?!

Пролетта отдавна дойде. Времето, макар и непостоянно, все пак се затопли и дойде ред на приятните разходки в парка. Детските площадки се изпълват, пейките по алеите също, но наред с жителите на града, от разходка имат нужда и нашите четириноги приятели. Домашните любимци също се нуждаят от грижи, топлина и време навън. Редовната физическа активност..

публикувано на 23.05.25 в 15:19

В Пърличево и Гаганица ще облагородяват паркове

Община Берковица има 4 класирани проекта в Националната кампания "Чиста околна среда 2025 г.".  В рамките на Националната кампания, организирана от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и ПУДООС под мотото „Обичам природата - и аз участвам“, бяха подадени 1158 проекта от цялата страна и след проведеното оценяване от специално..

публикувано на 22.05.25 в 16:43