Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коя е реалистичната дата за приемането на еврото?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През декември да бъде покрит и последният критерий за присъединяване към Еврозоната очакват от Министерството на финансите - този за инфлацията.

На 5 октомври Людмила Петкова, служебен вицепремиер и ресорен министър, обяви че в двуседмичен срок след постигането му България ще поиска нова оценка.

"Очакваме в края на ноември или най-късно през декември България да изпълни последния критерий за присъединяване към еврозоната. По отношение на ценовата стабилност има и решение на НС, което задължава правителството в двуседмичен срок от изпълнението на критерия да бъде подадено искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади и след това за приемане на решение от Съвета на ЕС за определяне на дата за присъединяване на България към Еврозоната".

България покрива всички критерии, остава само инфлацията за членство в Еврозоната, според редовните конвергентни доклади за 2024 г. на Европейската комисия и на Европейската централна банка, които бяха публикувани в края на юни.

Според финансовият министър Петкова януари 2026 година е по-подходящ момент страната ни да стане член на Еврозоната.

"След като покрием критерия за инфлация е необходимо технологично време за ЕК и ЕЦБ, за да изготвят докладите. След това е изготвянето на Проекта на решение на Съвета и одобряването на решението с единодушието от държавите членки. Трябва да остане и достатъчно време, за да може обществото, бизнесът и банките да се подготвят за приемането на единната валута. Ако остават 1 или 2 месеца, това е крайно недостатъчно... Ако докладът е март или април, ще остават само 2-3 месеца до юли, което е средата на годината. Това е недостатъчно, за да се подготви страната за плавното приемане на еврото".

В значителна степен големите търговски вериги са готови за въвеждане на еврото, отчетоха от Сдружението за модерна търговия, което обединява 750 обекта за продажба на хранителни и битови стоки в цялата страна. 

Николай Вълканов, председател на Сдружението, прогнозира във Враца, че след обявяване на евентуална дата за приемане на страната ни в еврозоната, за веригите ще са необходими от 3 до 6 месеца, за да са готови напълно за новата валута. 

"Очакваме да няма никакви съмнения и сътресения при по-големите търговци и търговски вериги. Не може да има и капка съмнение за злоупотреба, тъй като там нещата ще бъдат заложени до голяма степен софтуерно, тоест превалутирането няма да има някакъв човешки фактор. Компаниите имат нужда между 3 и 6  месеца, за да напаснат всички технически спецификации, които са необходими. Компаниите така или иначе от години насам имаха екипи, които се занимаваха и следяха тези процеси, така че търговският сектор е до голяма степен подготвен и ще бъде напълно готов  тогава, когато такова решение бъде взето".

Роберт Холцман, управител на Австрийската национална банка, посочи пред БНР, че България върви в правилната посока и скоро ще бъде част от Еврозоната, но не се нае да направи категорична прогноза кога това ще се случи.

"Много се надяваме България да влезе възможно най-скоро в еврозоната. Съвсем малко не ви достигна, за да спазите критерия за ценовата стабилност. Надяваме се, че цялата необходима подготовка на централната банка и на търговските банки вече е направена и съвсем скоро ще влезе в употреба".

Не е реалистично България да се присъедини към Еврозоната от 1 януари следващата година, посочи икономистът Владимир Сиркаров.

"Реален шанс за януари 2025 няма, по-скоро е хипотетичен. Реалистичната дата е 1 януари 2026. 

Основните опасения, свързани с новата валута, които изразяват видинчани, са за разяснителната кампания, чиято липсва повдига въпроси за доходите и евентуално покачване на цените.

"Нали сме в ЕС, щом сме там - трябва да сме с евро... Аз пък смятам, че това ще помогне на бизнеса и икономиката... Ако някой не иска еврото, значи иска Евразия... Няма държава, която да е приела еврото и да и се е влошило положението".

Въпреки положителните оценки от лидерите на Еврозоната за постигнатия напредък през март, политическата безизходица в България води до ново отлагане на присъединяването към Еврозоната. Очаква се това да се случи едва през 2026 година, като основни причини са продължаващата политическа нестабилност и неспособността на страната да изпълни необходимите критерии.

След като бяха представени предварителните данни как би изглеждал държавният бюджет за 2025 година, изпълнението на 3% дефицит остава основна задача пред Министерството на финансите. Предварителната сметка показва, че при действащото законодателство приходите в Бюджет 2025 ще нараснат с 6,2 млрд. лв., а разходите - с 18,1 млрд. лв. спрямо сегашната финансова рамка. Така се получава дефицит над 18 млрд. лева. Обърнато в проценти се равнява на между 8 и 9 на сто - много над заветните 3%, които са необходими, за да стане страната ни част от Еврозоната.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сдружение помага на нуждаещи се с употребявани вещи и дрехи

Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана   помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки.  Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..

публикувано на 11.04.25 в 17:21

Бродерията се завръща - модерна и жива

В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..

публикувано на 11.04.25 в 16:30

Знаете ли, че "Всички днес се казват Сори"

Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Дарителският фонд в Бяла Слатина подкрепя нови инициативи

Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите,  каза  Наталия Фенерска,  председател на сдружение "Първи юни", учредител на..

публикувано на 11.04.25 в 16:04

Реставрираха полилеите в катедралния храм във Видин

През 2022 година от катедралния храм "Свети Димитър Солунски" във Видин обявиха дарителска кампания за реставрация на старинните полилеи от кристал. Тогава оттам беше обявено, че има възможност това да бъде направено в Чехия.  Семейството на Даниела и Йохан Врановски, които живеят в Чехия и имат фирма за производство на стъклени и кристални..

публикувано на 11.04.25 в 15:55

Рая - от улицата до обичания дом

Днешната история в "97 лапи и 1 опашка" е от онези, които не просто стоплят сърцето, а ни напомнят защо вярваме, че всяко куче заслужава втори шанс . Както и миналия петък, и днес ще ви срещнем с едно осиновено куче. А знаете, по-хубави истории от тези няма. Представяме ви Рая - микс между пинчер и британската порода ланкашир хилер ...

публикувано на 11.04.25 в 15:30
Снежана Гарданска

Директорът на горското стопанство в Оряхово с награда "Лесовъд на годината и цялостен лесовъдски принос"

Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..

публикувано на 10.04.25 в 15:50