Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Куделин- най-северната точка на България

18
Снимка: Радио Видин

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин.

Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното българско минало. През последните десетилетия на XIII в., когато българската държава преживява една от най-тежките кризи в своята история, в тогавашния български Северозапад се появяват братята боляри Дърман и Куделин, които създадават българско по население местно "княжество", просъществувало около три десетилетия. Братята са потомци на дошлите по тези места през 1241 г. кумани. Бягайки от татарската инвазия, големи маси кумани напускат днешните украински степи и търсят закрила  отвъд Дунав.

Произходът на името на селото не е единственият  малко известен факт за него. В Куделин се намира и най- западният храм на територията на България, "Възнесение Господне". Построен е през 1762 г. За съжаление днес е отворен само на големите християнски празници. 


Младите хора ги няма и животът в селото много се промени, разказва кметът, Момчил Иванов. През 2011 година при преброяването в Куделин са живеели общо 385 души. Днес в селото са останали около стотина от тях. 

"Съвсем малко е населеното място, около 60 домакинства. Навремето е било по-голямо селото, с повече млади хора. Днес основната причина за обезлюдяването е безработицата. Младите хора заминават за града, моите деца също. Трудно се намира тук работа. Основният поминък е земеделието и риболова, заради разположението на селото. Навремето тук са ловели много големи моруни, имало е и промишлен риболов. Може да се каже, че преди години риболовът си беше един сериозан поминък. Почти във всяка къща имаше лодка и много хора се занимаваха с риболов. Днес обаче той е основно любителски. На брега на Дунав имаме и лодкостоянка с 14 лодки.." 

През посрледните години интересът към селото се засили благодаение на веломаршрута Дунав Ултра. С общо разстояние от 740 км, Дунав Ултра е най-дългият туристически веломаршрут в България. Той свързва най-северозападното населено място на страната село Куделин с най-североизточното населено място село Дуранкулак на Черно море. 

"Веломаршрутът започва тук, от центъра на нашето село и лятно време това привлича вниманието на туристите. Искат да разгледат селото, снимат се, искат да видят и устието на Тимок.

Навремето в Куделин имаше един социален дом, може би един от най-големите в страната с капацитет около 200 души, който в момента не работи. На негово място има изградени защитени жилища. В нашето село са две на брой. Условията на живот са много добри, домуващите са по двама в стая. В тези жилища работят около 30 човека от селото. Оказва се, че те са най-големият работодател в Куделин. 

Хората тук са предимно възрастни и много от тях ползват услугите на Домашния социален патронаж. Доволни са от храната, не се оплакват. Като програма, този топъл обяд, който върви, е в голяма помощ за старите хора. Да се осигури топла храна за тези хора не е малко...", допълва кметът Момчил Иванов. 

Избрах да живея в Куделин и не съжалявам. Това казва Десислава Милкова, която е имала възможност също да се премести в града, но е останала, защото смята, че всеки сам гради живота си, а животът на село също не е за пренебрегване. Освен негативите, той има и своите положителни страни:

"Тук се живее спокойно и природосъобразно, но много ми се иска да има повече млади хора- деца, млади семейства, които да си дойдат вкъщи. Навремето тук имахме детска градина, която беше пълна с деца. На училище ходехме в съседното село Балей. Тук през лятото в центъра и градинките беше пълно с деца. Но вече не е така. Сега за ваканциите си идват около 10 деца, не повече. От моето детство си спомням празниците- зимни и летни, съборите- тук идваха много хора - роднини от съседни села, къщите се пълнеха, имаше си традиции за всичко. Детството ми беше много хубаво. Спокойно и безгрижно детство..."

В селото има само един магазин за хранителни стоки. Той е по съвместителство и кръчма, и кафене, и място за срещи и обмен на информация. Интериорът на магазина ни пренася в друга епоха- овехтелите тезгях и рафтове, старата печка на дърва, както и продавачката, която отдавна е минала пенсионната възраст навяват тъга. "Тези в София, които определят съдбата ни изобщо не знаят как се живее по селата", казва тя.


"Трябва да ги задължат да дойдат да живеят тук, за да видят как живеят хората и как с последните стотинки си купуват хляба. Тук е пълна безработица. Аз съм на 78 години и работя, защото няма накъде. Магазинът е за стоки от първа необходимост. Работя от сутрин до вечер. Издръжката на един такъв магазин в малко село е много трудна... Селото е много хуабво, но безработицата погуби хората в трудоспособна възраст, накара ги да отидат къде ли не. .."


 Целите интервюта и подробности по темата - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00