Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Снимка: Ани Петрова


Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб. В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф. Радоситна Александрова от Института  по експериментална морфология, патология и антропология при БАН направи обзор на постигнатото.

"Самата 2024 година започна под знака първите одобрени терапии за генно редактиране. Първата от тях получи "зелена светлина" от американската администрация по храни и лекарства през декември миналата година (има се предвид 2023 година; интервюто е направено в края на 2024 година - бел.ред.). Това беше за лечение на сърповидно-клетъчна анемия и през януари тази година, много скоро след това, дойде и второто одобрение, този път за бета-таласемия... Беше открит ген, тоест една от вариациите, в който се свързва с по-нисък риск от това да се развие болест на Алцхаймер. И една новина, която дойде от екип от учени в Швеция, които разработиха кръвен тест, с който може да бъде направена диагностика на това заболяване, като точността е някъде около 90%."

Към момента диагностицирането се извършва след вземане на проби от гръбначно-мозъчна течност или чрез изследване на мозък с ПЕТ скенер. Ако тестът получи одобрение и пълно приложение, това би облекчило значително изследването, коментира проф. Александрова. А по повод новите медикаменти обясни, че цените им са доста високи и този факт е повод за пореден път да си зададем въпроса има ли нещо по-ценно от човешкото здраве и къде точно трябва да влагаме парите си.

През 2024 година учените продължиха своите изследвания в търсене на нови и обещаващи класове антибиотици, с които да бъде решен проблемът с антибиотичната устойчивост, обясни още проф. Радостина Александрова.

"Според една от публикациите на списание "The Lancet", те посветиха цяла серия от статии на този проблем за антибиотичната устойчивост. Между 2025-а и 2050 година 39 милиона души могат да загубят живота си поради този проблем. Според друга публикация, отново в "The Lancet", ако успеем да направим пробив, това би спасила живота на между 80 и 100 милиона души в същия този интервал." 

Две антитуморни ваксини - срещу рак на белия дроб и меланом, навлязоха през 2024 година в различни фази на клинични изпитвания, каза още проф. Александрова. По думите ѝ в областта на ваксините през годината бяха регистрирани и други постижения. 

"Работи се върху нова ваксина срещу малария. Първата беше одобрена през 2020 година, но целта е да бъдат получавани усъвършенствани ваксини..."

Проф. Александрова проследи и някои любопитни открития през 2024 година, които не са свързани с биомедицината. Чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00