Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на бездомните животни

Снимка: БТА


Днес фокусът е върху всички кучета и котки, които живеят по улиците на нашата страна, защото отбелязваме Световния ден на бездомните животни. Денят се чества за първи път в Холандия през 2010 година. Целта е да се напомни, че ние, хората, имаме вина за присъствието на животни по улиците и е наша отговорност да се грижим за тях. Бездомните животни, най-вече кучета и котки, много често стават жертва на човешката безотговорност и биват изоставени, преследвани и малтретирани. Проблемът с безпризорните четириноги е навсякъде по света. В България съществува Закон за защита на животните, а насилието срещу тях е инкриминирано в Наказателния кодекс.

Световната здравна организация препоръчва кастрация, за да се намали броят на уличните кучета и котки, а много организации предлагат редовно безплатни кампании за това. Такава е и фондация "Четири лапи" в България, която помага на бездомни животни, за тяхното осиновяване, организира различни акции в помощ на тях, включително и за безплатна кастрация. За това чия е отговорността за бездомните животни и как може да се реши проблемът разговаряхме с Антония Рикова, член на фондацията:

"Като цяло главният проблем идва от хората, разбира се, защото нито едно животно не е избрало само съдбата си да бъде на улицата. По-голямата част от тях са били нечия отговорност, която вече е станала ненужна и е имала ненужно поколение, което никой не иска да гледа и бива изхвърлено навън, така че отговорността е на всички хора, не е само на Общината, а като цяло на обществото. Чрез нашия метод "Хвани, кастрирай, ваксинирай и върни" смятаме, че е един от най-хуманните начини, които да контролират популацията на бездомните животни. Но един човек и една фондация не стига, трябва всички заедно да се обединим, затова сме благодарни на хората, които се отзовават и на хората, които си кастрират животните. По последни данни на Световната здравна организация броят на бездомните животни е около 2 милиона кучета и може би два пъти повече котки."

Освен всичко друго Антония Рикова е треньор и водач на едно от кучетата в проекта на "Четири лапи" - "Животни помагат на хората". 

"Създадохме проекта не просто да помагаме на хората с нашите кучета терапевти, но и да покажем на хората, че всъщност едно непородисто животно, осиновено от улицата и то с много проблеми, могат не само да бъдат едни страхотни домашни любимци, но да бъдат и истински работници, и да помагат на хората. Искаме да покажем това, че всеки заслужава втори шанс и това, че си без порода, всъщност няма никакво значение."

През 2024 г. международната организация кастрира, ваксинира и предостави ветеринарна помощ на 30 000 кучета и котки в десет държави, сред които и България. 

Ани Цветанова от Видин обожава бездомните животни и винаги, когато има възможност, ги храни и им помага, а тази мисия взима присърце, след като губи своя домашен любимец.

"Много ги обичам, аз ги храня и последните си пари давам за тях. Просълзявам се, защото животните няма как да кажат, че им се пие вода и им се яде. Винаги съм помагала на бездомните животни. Аз имах персийка, която 17 години живя с мен, не успя да оцелее. Аз не смесвам нещата психологически, но тя беше като мое дете и след това аз непрекъснато я търся и всъщност я намирам в бездомните животни, а преди не съм имала такова отношение."

А какво мислят гражданите на Видин за бездомните животни и чия е отговорността за тях проверихме с анкета:

"Не ме е страх от тях, страх ме е само, когато са на глутница, но онзи ден имаше три изхвърлени малки котенца пред нас, аз ги прибрах, гледах ги една седмица, след което им намерих стопани. Общо взето грижа ме е за тях, с каквото мога им помагам, но не мога да прибера всичко вкъщи. Смятам, че тези, които имат домашни любимци трябва да ги кастрират и ако те го направят, ще се предотврати размножаването... Смятам, че трябва да се измисли център, в който да се гледат тези животни. Вече домашните животинки са друга работа и те трябва да се кастрират и да не се пускат, когато се размножат безхаберно... Не ме е страх, но трябва Общината и другите институции да си вършат работата."

Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Разликите между православния и католическия Великден

Днес е Велики четвъртък от Страстната седмица.   В първите три дена от Страстната седмица вниманието е насочено към някои притчи на Иисус Христос с важни поучителни послания в тях, а във Велики четвъртък и петък си припомняме Неговите спасителни страдания. Тази година православният и католическият Великден съвпадат. За никого не е тайна, че има..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Общините Белоградчик и Макреш финансирали зарибяване на Рабишкото езеро

Светослав Димитров последните години организира кампании за зарибяване на Рабишкото езеро. Водоемът и в момента е заблатен , за риболов почти не става, защото има около 15 метра зелена трева. Винаги има смисъл от зарибяване, каза Светослав Димитров: "Целият този бряг, който преди беше като плаж сега е станало просто горичка...

публикувано на 17.04.25 в 16:06

Забраниха риболова до края на май

От 15 април влезе в сила забраната за улов на риба по река Дунав и вътрешните водоеми. Целта е създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно и пролетно-лятно размножаващите се риби на водни обекти, в които се разрешава любителския риболов. Периодът на забраната е от 15.04.2025 г. до 31.05.2025 г. включително...

публикувано на 17.04.25 в 16:02

Как да подберем добър козунак за Великден

По традиция днес на Велики четвъртък и на Велика събота се приготвят козунаците за Великден. Колко жълт и колко скъп е, и как действа на небцето, истинският козунак - ще разберем от популярната врачанска сладкарка Мария Иванова : "Портокаловият козунак освен стандартните продукти - брашно, мая, мляко, яйца съдържа портокалови корички и..

публикувано на 17.04.25 в 15:57
СНИМКА: ПП ВРАЧАНСКИ БАЛКАН

Ще реставрират "Пустата църква" в Камено поле

Нови проекти по Програма ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България - Сърбия ще развиват трансграничния регион с инвестиция от 8 млн. 382 хил. 491 евро. Първите 10 проекта поставят началото на реалното изпълнение на интегрираната териториална стратегия по програмата, насочена към разработване на атрактивен, всесезонен туристически продукт чрез интелигентни решения...

публикувано на 17.04.25 в 15:55

Ученици от Видин правят филм за видинската синагога

Стартираха снимките на първия ученически филм за видинската синагога. Това ще е първият филм във Видин и страната, изцяло направен от ученици за тази забележителна сграда.  Кампанията надгражда пилотната инициатива на Европейската комисия  "Детективи на европейски проекти“ , реализирана успешно с шест от областните информационни центрове в..

публикувано на 17.04.25 в 13:33

В "Музикална зона" на Велики четвъртък 2025 слушаме произведения от барокови композитори

От създанието на света до днес, музиката е неразривна част от богопоклонението. Работата на композиторите била да извайват своето изкуство за богослужебната практика. Освен че били автори  на музиката, те я и изпълнявали. Едни от най-вдъхновяващите образци идват от епохата на барока. Постепенно музикално-изразните средства започват да разширяват..

публикувано на 17.04.25 в 09:00