Двайсет и второто издание на Международния джаз фестивал в Банско вече набира сериозна скорост. Стотици гости от страната и чужбина се стичат в планинската ни перла, за да се насладят на хубава музика, танци под звездите и интересна съпътстваща програма.
Как започва всичко? Преди повече от 20 години в Банско открива клиника д-р Емил Илиев – известен дерматолог, иглотерапевт, лекар със завидна практика у нас и в Германия. Клиниката посреща гости от различни европейски страни. Тук те се учат да живеят здравословно, лекуват се или просто си почиват – интелигентни хора, които имат необходимост от изтънчени забавления. Започва цикъл концерти на известни български камерни музиканти, а също и на джаз-изпълнители от ранга на Камелия Тодорова, Васил Петров, Людмил Георгиев, Вили Казасян, Пепи Славов, Румен Токсов – Рупето, Митко Шанов и други. За тези артисти красивото пиринско градче е откритие, а общата им мечта е да основат джаз-фестивал. Д-р Илиев убеждава тогавашния кмет на Банско, че в градчето може да се основе международен джаз-център. Поне за седмица. Джаз в Банско? По времето, в което се работи усилено на полето? На пръв поглед изглежда невъзможно. Тогава.
Днес слушаме тази история с усмивка.
Банско промени облика си през последните десетилетия – хотели, писти, нескончаеми строежи. Със сигурност джаз-фестивалът е една от причините към Банско да се отправят хиляди меломани от различни точки на света.
Историята на създаването на Джаз фестивала прочетохме в сайта на форума, а самия д-р Емил Илиев можете да видите във видеото, от което ще разберете и с коя голяма световна звезда се водят преговори за участие догодина - >
България е навсякъде, когато има кой да предава любовта към Родината и българския език. Това е благородната мисия за учителите с голямо сърце. Сред тях е Снежина Цветанова- познат глас в радиоефира, журналист, койтоот няколко години не само се връща към учителството, но преподава на българчета, живеещи извън нашата страна. Тя..
В търсене на решения с отпадъчната пластмаса графичният дизайнер Георги Балинов организира мини работилници за собственоръчно рециклиране на пластмаса, превръщайки боклука в полезни предмети. Всичко започва преди няколко години, когато Георги се запознава с движението „Ценна пластмаса“ и разбира, че много други хора по света рециклират..
Езиков приятел за деца мигранти - това е новата инициатива, обединяваща български студенти, които да помагат на деца бежанци да учат български език. Проектът се реализира от екипа на „Мулти култи колектив“ и цели да подаде ръка на мигрантите, които идват да живеят в нашата страна. Това каза за Радио Благоевград председателят на..
Платформата „Ела си у дома“ цели да върне над 1 000 000 българи от чужбина, като им покаже, че в България има възможности и бъдеще. Създателят на инициативата е Ленко Кабаиванов, социален предприемач и творец. Той подчерта, че проектът е насочен към вдъхновяване чрез личен пример и практическа подкрепа. „Много хора искат да се върнат, но им..
„Кризата в отношенията между България и Северна Македония може да бъде преодоляна единствено чрез диалог и взаимно уважение“, заяви Калоян Ханджийски в интервю за Радио Благоевград. Ханджийски е член на Клуба за българо-македонско приятелство и разказа за дейността на организацията, която вече две години събира на една маса политици, общественици и..
Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..
На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..