Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как работи коучинг подходът в родителството?

Много често родителите се нуждаят от съвет, подкрепа или една добра дума. На помощ в такъв момент е коучът. Това е човек, който помага на родителя да открие отговорите, които са в него, ресурсите, които са му необходими за решаване на конкретното предизвикателство, както и да се наслади пълноценно на удоволствието да е родител.

Коучинг подходът е подход, който вместо да съветваме, да даваме готови отговори, ние да контролираме децата, прехвърляме отговорността на тях, повече слушаме, повече питане и ги учим те да се научат как да мислят, как да развиват мозъка си, как да поемат отговорност за действията си. Да вярваме в нашите деца, че имат ресурсите да бъдат успешни, но и да не забравяме да ги обучаваме в същото време, защото родителството има няколко етапа. Единият и първият е да ги обучаваме, после менторстваме, водим с примера си. После идва на ред коучинг подходът, при който задаваме въпроси, изслушваме нашите деца. Накрая е самостоятелността. Това е етапът преди да отлетят от гнездото. Както обичам да се шегувам те са наши гости за 20 години, така че каквото успеем да направим за тези 20 години ще им бъде полезно от там нататък“, каза за Радио Благоевград Калбие Ходжева, акредитиран коуч от Международната коучинг федерация

Детето идва без инструкции на този свят и нагласата на родителите е водеща при отглеждането му. Емоциите на родителите се предават на децата предупреждава Калбие Ходжева:

Това как ние ще реагираме на плача на детето. Това как ние ще реагираме, когато то падне, когато то се нарани, когато то има нужда от нещо е нашата нагласа. Трябва и ние да научим нашите деца да имат нагласа към това, което ще се случва извън тях. Живеем в свят на постоянни промени. Ние трябва много бързо да се адаптираме към случващото се“.

Много често родителите изминават дълъг път на опит, грешка, прилагайки модели, които са видели в своите семейства или в средата около тях. До момента, в който не осъзнаят че това не работи и общуването с детето намалява всеки изминал ден. При коучинг подхода не се налага една и съща рецепта при всеки родител и всяко дете. Всяка ситуация е специфична, а отговорът и решението на проблема се крие в родителите. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ЮЗУ със статут на научноизследователско висше училище

Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград  е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета  си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..

публикувано на 09.01.25 в 13:53

Конкурс за млади автори: „Бих се родил отново“

„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..

публикувано на 09.01.25 в 11:46

Пиринска мома в народна носия е най-новата статуя в село Пирин

Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..

публикувано на 09.01.25 в 11:13

Четири месеца жители на три общини чакат отговор от АПИ за разширение на опасен път

Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..

публикувано на 09.01.25 в 10:16

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50