„Той е един герой, който е не малко известен, а изобщо е било забранено да се говори за него, особено до 1989 година. След това благодарение на Бистра Риндова, един от най- сериозните изследователи, която е посветила години наред труд да проучва делото на войводата Стоян Мълчанков, беше отворена страницата“ , така започва разказа за създаването на документалния филм журналистът Ивайло Шопски. Той заедно с историка Николай Борисов поемат каузата да представят забравения герой от Неврокопско.
Стоян Мълчанков е роден в Скребатно. Той е деец на ВМОРО, участник в Илинденско-Преображенското въстание, водач на чета в Балканската война, народен представител, инициатор на изграждането на теснолинейката Септември-Добринище.
„Два пъти е осъждан на смърт и доживотно заточение. И въпреки че оставя едно многочленно семейство, той с такова себеотрицание, в момента в който преминава угрозата за живота му , отново се включва в редиците на ВМРО. Мълчанков е пример за постоянство, за силен характер, за мъдрост, за справедливост“, обяснява авторът и продуцент на документалната лента Ивайло Шопски и признава:
„ ...и сега считам, че една голяма част от информацията за него, да не кажа всичко, вече е направена по един достъпен начин, за да може хората да се запознаят с този изключителен българин“.
Във филма участват над 50 души. Това са родственици на войводата, историци, изследователи. Авторът Ивайло Шопоски споделя, че е пропътувал над 2 хиляди километра, заснети са близо 26 часа интервюта, от които са създадени 56 минути за живота и делото на този български герой.
Филмът, посветен на 100 години от убийството на Стоян Мълчанков, завършва с отворен край. Това е взетото решение на автора Ивайло Шопски и както още разкрива:
„Оставям документите,архивите и хората да говорят, за да може зрителят сам да направи извод, защото във филма се преплитат поне три хипотези кой е подбудителят на убийството на войводата“.
При представянето на филма в Благоевград Ивайло Шопски, който е съвременен радетел на българщината, патриотично заяви:
„...войводите Ичко Бойчев и Стоян Мълчанков са хора регионално известни, но нашата цел като автори на документалния филм е да ги направим известни на национално ниво. Те заслужават, защото приносът им е национално значим“.
Чуйте в звуковия файл разговора с Ивайло Шопски:На 11 януари Радио Благоевград се поклони пред приноса на Свобода Бъчварова в българската култура чрез излъчването на архивен запис от интервюто на Николай Ангелов с нея, записано през 2005 г. в Рио де Жанейро. Чухме и разговора на Валентин Дишев с дъщерята на писателката. Предлагаме ви да изслушате и двата разговора - размислите на две изключителни..
Доста работа в община Гърмен бе свършена през миналата година. Бяха подготвени много проекти, отнасящи се до решаване на проблеми във всички населени места в общината. Те се отнасят и до състоянието на инфраструктурата. Нещо, което бе подценявано през последните години – това сподели в интервю за Радио Благоевград кметът на община Гърмен Феим..
Вече три месеца двама младежи ни разхождат виртуално из различни кътчета в Благоевград. Чрез кратки видеа ни напомнят колко красив е Благоевград и защо трябва да се гордеем, че сме благоевградчани. Иван и Георги, създатели на фейсбук канала „Благо ни е“, която популяризира града ни, бяха на гости на предаването на Радио Благоевград „Неделя у дома“...
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..