На 17 юни ще бъде второто заседание на Съвета за сътрудничество, сформиран в рамките на общата Стратегия за овладяване на популацията на безстопанствените кучета и контролът при отглеждането на домашни любимци на територията на Община Благоевград. Съветът ще се събира веднъж месечно, за да планира конкретните мерки и сроковете за тяхното изпълнение, предвидени в Плана към Програмата за овладяване популацията на безстопанствени кучета на територията на общината. Това е първата по рода си подобна структура в Благоевград, в която участват представители на местната власт, гражданското общество, институции и ветеринари.
Според експерта и заместник-председател на Съвета за сътрудничество Явор Гечев, очакванията от дейността на тази структура са високи, но има и доста скептицизъм в обществото, защото проблемът е болезнен и с години не е решаван, а кредитът на доверие към институциите е доста занижен.
„Но, от друга страна, моделът, който прилага Община Благоевград, е добър. За мен е огромна чест, че бях поканен в този съвет и това е признание за моята работа през последните години, затова поемам ангажимента това нещо да сработи“ – коментира за Радио Благоевград Явор Гечев, един от водещите експерти в страната по прилагане на европейски и международни практики и норми в сферата на защита на животните. Според него, гаранция за успешността на модела е и участието на юристи в него.
Съгласно Плана за дейността на Съвета за 2021 година, до края на годината трябва да се изгради площадка за разхождане на кучета в кв. Еленово, да се ремонтира съществуващата такава в Парк Бачиново, да се въведе електронна система за регистрация на домашните и безстопанствени кучета, да се разработят програми и да се обучат доброволци, да се създаде специализиран сайт, не на последно място.
Първата мярка, която ще бъде приложена, е преброяване на домашните кучета, защото те са основният източник на бездомните. След това ще бъдат преброени и безстопанствените кучета, ще се направи анализ на информацията и за тяхната популация. Не на последно място, трябва да се прилага контрол на собствениците на домашни кучета, както и да се подпомогне тяхната кастрация.
„Собствениците, които кастрират домашните си любимци, ще бъдат освободени от таксата, която трябва да плащат в размер на 130 лева. Идеята на тази такса е не да бъде уред за тормоз на хората или принудително средство да ги изоставят, а стимул за отговорно отглеждане на домашните кучета. Законът наистина дава тази възможност, ако домашният любимец бъде кастриран, собственикът да бъде освободен от тази такса. Има общини като Перник, където този модел работи“ – уточни Явор Гечев, според когото има и стимули, но и принудителни мерки в Закона за изпълнението на дейността.
Всички тези добри практики ще бъдат реализирани със съвместните усилия на общинското ръководство, експертите, ветеринарите, институциите в лицето на Българската агенция по безопасност на храните и местните доброволци.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Явор Гечев:
Веселка Лазарова е председател на Сдружение „Спасителен център за кучета“ – Благоевград, един от добре познатите на благоевградската общественост дългогодишни доброволци, помагащи за овладяване популацията на бездомните животни с множество инициативи, кампании, с личен пример, с много грижи и усилия да бъдат осиновени повече бездомни животни.
„Ние адмирираме тази инициатива на Община Благоевград и с каквото можем ще помагаме като Сдружение и доброволци. Сдружението „Спасителен център за кучета“ – Благоевград съществува от 3 години, но като доброволци сме отдадени на тази кауза от много по-дълго време. За нас е чест Община Благоевград да черпи от нашия опит и практика“ – коментира за Радио Благоевград Веселка Лазарова.
Според нея, набелязаните мерки за преброяване на бездомните и домашните кучета е добра инициатива, защото бездомните животни идват най-вече от некастрираните домашни. Добра е и идеята за безплатна кастрация на животните, чийто стопани не могат да си я позволят.
Лекуване, ваксинирани, кастриране и осиновяване на бездомни животни са основните дейности, който осъществява Сдружението „Спасителен център за кучета“ – Благоевград. От началото на годината досега доброволците са намерили дом на над 40 бездомничета, благодарение и на партньорски чуждестранни организации.
„Тук е мястото на Общината да предоставя общински терени на подобни сдружения, където да могат да се настаняват бедстващи животни. Така ще се подпомогне дейността на общинското ръководство, а и ще се намали броят на изхвърлените на улицата безстопанствени животни“ – предложи Веселка Лазарова, която уточни, че именно доброволците са хората на терен, които са най-добре запознати със ситуацията и могат да бъдат полезни за бъдещата работа на Съвета за сътрудничество.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Веселка Лазарова:
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..