Приключва една от най-важните кампании за тютюнопроизводителите – разсаждането на тютюна. Към момента на 100 % е разсаден тютюнът от ориенталските сортови групи „Басми“ и „Каба Кулак“, както и тютюнът от една от едролистните сортови групи – „Бърлей“. До 10 – 15 юни се очаква да приключи и разсаждането на тютюна от сорта „Виржиния“.
„Заради по-лошото време тази година разсаждането закъсня, но тютюнопроизводителите го компенсираха, защото прилагат най-добрите земеделски практики и целия си професионализъм“, съобщи за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България – НАТ 2010 и президент на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн (ELTI).
На 31 май приключи срока за вписване на тютюнопроизводителите в националния Регистър за 2021 година, но данните вече са налице. За 2021 г., вписаните тютюнопроизводители са общо 3320, което е със 132-ама повече, в сравнение с предходния стопански цикъл, или с 4 % по-голям брой. Заявените площи за тази година са 33814 декара, а по договори, са малко над 33 хиляди декара.
„Според мен, на пръв прочит тези цифри означават, че всяка година все по-голям брой тютюнопроизводители се вписват в Регистъра, то това е и задължително, в противен случай означава, че тютюнопроизводителят работи незаконно. Най-вероятно и ние с Вас, като медия, сме допринесли за това“ – коментира Цветан Филев и припомни някои от проблемите, които срещаха стопаните по време на регистрацията. Един от тях е по отношение набавянето на документа за правно основание на терена, който възнамеряват да обработват. В този регистър стопаните се вписват и с предварително сключен договор за изкупуване на тютюна в стопанската година, което им гарантира сигурен пазар.
Възможностите за осигуряване на дългосрочни и гарантирани пазари за тютюна от Европейския съюз бе основна тема на проведените наскоро видеоконферентни срещи на ръководството на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн с трите най-големи мултинационални цигарени компании.
„Целта на ELTI e да защитава интересите на тютюнопроизводителите на Европейско ниво. Да иска, да настоява и да ги представлява, било пред европейски институции и в случая – пред индустрията, за която ние произвеждаме тютюневата суровина. Така че ползата от тези видеоконферентни срещи, тепърва трябва да се проявява в бъдеще, в един период от 3 до 5 години. В момента, мултинационалните компании правят тригодишните си планове занапред – какви тютюни им трябват за производството на тютюневите изделия, с какви качества и от кои региони на света. Ние, като представители на европейските тютюнопроизводители, очакваме няколко отговора относно поддържането или увеличаването обема на закупената суровина в рамките на Европейския съюз, защото се нуждаем от дългосрочна стратегия на мултинационалните компании за техните нужди от тютюнева суровина. Заявили сме много ясно, че ако нашата тютюнева суровина им е необходима, те трябва да го заявят открито и отговорно“ – уточни Цветан Филев.
На въпрос, какво се случва с предложението на България Преходната национална помощ да бъде удължена и след 2023 година, а новата Референтна година да е 2018, г-н Филев заяви, че преговорите продължават и най-вероятно ще има яснота по темата в края на годината, когато се очаква да бъде финализирана реформата по новата обща селскостопанска политика на Европейския съюз до 2027 г.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..