България е една от петте държави в света, които ще участват в проект на ЮНЕСКО за обучение на дами, занимаващи се с пчеларство. Той се нарича „Жени за пчелите" и стартира на 21 юни във Франция. Целта на инициативата е не само да „запали“ дамите да започнат да се занимават с пчеларство, но и да научат повече за теорията и практиката - от това как да се грижат за пчелите до професионалните занимания с пчелини.
„Това са държави, които са едни от най-големите производителки на мед в света – Русия, Китай, Италия, България, забележете и Камбоджа. Анжелина Джоли е официалният представител пред ЮНЕСКО по този световен проект, като най-интересното е, че България е избрана и това показва, че имаме световно признание за българското пчеларство“ – коментира за Радио Благоевград инж. Михаил Михайлов, председател на Обединения пчеларски съюз.
Обучението се провежда на пет години, като основен домакин е Франция, но ще има занимания и в България. До края на месец май се приемаха заявленията за кандидатстване на дамите, които желаят да участват в проекта. Очаква се първите занимания да се проведат до месец, но преди това трябва да са одобрени кандидатките.
„Изпратили сме специални писма до нашите организации, за да могат да се явят съответните пчелари, които да отговарят на условията. Тоест, трябват ни жени пчелари, които да представят достойно България. Всеки момент се очаква да бъдат обявени резултатите за одобрените кандидатки“ – уточни още инж. Михайлов.
Припомняме, че по повод 20 май – Международния ден на пчелата, световно известната актриса Анджелина Джоли направи фотосесия с накацали по тялото й пчели. Нейна снимка е публикувана и в последния брой на пчеларския вестник.
„През годините имаше и други известни личности, които бяха прегърнали идеята за пчеларството. Някой от кинозвездите беше станал пчелар. Но, Едмънд Хилари, новозеландският алпинист, първият човек, който покори Еверест, е пчелар. Това показва, че известните личности подкрепят пчеларството, чрез своите действия и стават пчелари, което е много хубаво“ – допълни още инж. Михаил Михайлов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Михаил Михайлов.
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..