Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изгубили сме 69% от популациите на диви животни

Популациите на диви животни – бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби – са отбелязали катастрофален спад в числеността си, намалявайки средно с 69% от 1970 г. насам, сочи докладът на WWF „Жива планета“. Той излиза на всеки две години с актуални данни за състоянието на дивата природа, както и за рисковете и заплахите, пред които е изправена.

С този доклад днес се поставя началото на първата фаза на кампанията “Общ дом. Общо бъдеще” на природозащитната организация WWF – България. Това е първа двуфазова интегрирана кампания на организацията, която цели да обедини традиционната Коледна кампания и ежегодната кампания, посветена на Часа на Земята. Тя ще се проведе в периода между 13-и октомври 2022 г. и 22-ри април 2023 г. В периода от 08.11.2022г. до 07.01.2023г., ще бъде поставен фокус върху ситуацията у нас и усилията на WWF за опазването на дома на дивите животни в България.

Втората част на кампанията ще покрие периода, в който традиционно се провежда кампанията за Часа на Земята (15.03.2023-22.04.2023).

В доклада участват над 90 експерти от над 20 страни от всеки континент, проследявайки популациите на птици, бозайници и влечуги по света. Проучването представя състоянието или така нареченият индекс „жива планета“. Това е нашият ранен показател за тревога, защото според данните, популациите на диви животни на Планетата са намалели с близо 70%. Това означава, че от една страна се е увеличил броят на видовете, които са изчезнали или са станали по-застрашени, според международния критерий за защита на природата. От друга страна означава, че много от популациите на видовете са претърпели негативни промени, включително срив. У нас няма постоянен мониторинг на изчезващите видове, но последното издание на Червената книга в България от 2011 г., съобщава за 51 вида животни, които са изчезнали, от които 12 вида са включени в категорията „изчезнали“, а 30 вида са критично застрашени. Тоест, същите тенденции, които се случват в световен мащаб се случват и у нас. Едни от най-застрашените видове у нас са есетрите“ – коментира за Радио Благоевград Нада Тошева, ръководител „Опазване на видовете“ към WWF – България.

Докладът сочи още, че основните двигатели за намаляването на популациите на диви животни по света са: загубата на местообитания, свръхексплоатацията на земята, нелегалният дърводобив, въвеждането на инвазивни видове, замърсяването, изменението на климата и болестите. Тези фактори влияят и на природата у нас.

Затова е важно всеки от нас да осъзнае важността на проблема и да се опита да помогне за неговото решаване с по-отговорно отношение към природата и заобикалящата ни среда. Това е и целта на кампанията “Общ дом. Общо бъдеще”, която стартираме днес“ – съобщи още Нада Тошева. Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Нада Тошева:







БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница в Петрич

Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

С музика в сърцето

„Самота“ и „Огън от спомени“  са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание.  От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо  с пиано,..

публикувано на 28.11.24 в 14:21

Един безплатен обяд за дете в нужда

Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”.  През учебната 2024/2025 г .  1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

Как планината става достъпна за хората с увреждания

От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05