Лидерите на 31 страни членки на НАТО се събраха във Вилнюс за двудневна среща на високо равнище. Още преди да започне срещата бе определена като историческа, заради необходимостта да бъдат обсъдени приоритетни въпроси за архитектурата на сигурност на Европа в контекста на войната в Украйна и отправената заплаха от страна на Русия за суров отговор към Европа, ако Украйна се присъедини към НАТО.
24 държави в Европа, включително и Турция, подкрепят идеята Украйна да стане член на Северноатлантическия алианс, но на този етап няма единство по този въпрос. “САЩ, които са основен източник на приходи в Алианса смятат, че Украйна не е готова да се присъедини към него. И факт е, че към днешна дата Украйна все още има териториални спорове, което е пречка пред това една страна да стане член на НАТО. От друга страна има вътрешно-политически проблеми, които трябва да разреши“, поясни в интервю за Радио Благоевград доц. Искрен Иванов, университетски преподавател, експерт по международна сигурност и управлението на конфликти. „Основното е да видим под каква форма Алиансът ще си сътрудничи с Украйна. Има идея тя да бъде асоциирана като партньорска държава, а това ще бъде исторически прецедент“.
Вторият ключов акцент от срещата във Вилнюс са отбранителните планове срещу Русия. Това са аспекти, които не са разисквани в НАТО от Студената война и които се очаква да бъдат осъвременени. „И третият акцент, който е ключов, това е препотвърждаване на подкрепата за Украйна под формата на оръжие и боеприпаси. И разбира се дискусия върху това дали да бъдат предоставени самолети F16, тъй като те биха били ключови за напредъка на украинците“, каза още експертът и посочи, че „една такава война няма как вечно да бъде сдържана. Тя или трябва да приключи, или рано или късно, неизбежно ще надхвърли територията на Украйна“. Според доц. Иванов, рационалното решение е тази война да се сдържа в границите, в които по настоящем се намира и България да направи така, че да не бъде изолирана в рамките на Европейския съюз и НАТО от държавите, които помагат на Украйна. „Защото, спомняте си 2022 година – тогава Франция, Германия, 50% от Европа беше против изпращането на оръжие за Украйна. Тогава ние бяхме в този лагер. Но сега този компромис е 95%, което нас потенциално заплашва да ни постави в изолация“ .
Доц. Иванов подчерта, че сред политическия елит и в българското общество има голямо разделение и няма „обединителна фигура, няма примирителни ориентири, около които политическите фракции да вземат решение. Това разделя обществото и не ни позволява адекватно да защитаваме интереса си. Виждате, всеки тълкува българския национален интерес както си иска“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..