На празничния 1 ноември стратират Дни на Миладиновци, по време на които жители и гости на столицата ще имат прекрасната възможност да се докоснат и да бъдат съпричастни към крупното изледователско и научно дело на изтъкнатите възрожденци, просветители и фолклористи – Димитър и Константин Миладинови.
Повод за петдневното събитие е 150-годишнината от издаването на сборника „Български народни песни” на Братя Миладинови, поставил началото на събирачеството в българската фолклористика.
Инициатор и организатор е Институтът за етнология и фолклористика с Етнографки музей при БАН, съвместно с 30 СОУ „Братя Миладинови” и Читалище „Братя Миладинови” – гр. София, под егидата на Министерство на културата и Министерство на образованието, младежта и науката. Основнен медиен партньор е БНР.
Богата и разнообразна е програмата, която предлагат организаторите с акценти към изложбата „Вечно жива старина”, Национален конкурс-надпяване, кръгла маса „Делото на братя Миладинови и българската култура”, ден на отворените врати на Националния етнографки музей при БАН, ученически конкурси за рисунка и есе.
Националният конкурс-надпяване ще се проведе в дните 2 и 3 ноември в Института за етнология и фолклористика на пл. „Княз Александър І” № 1. Той е насочен към всички ученици и студенти, изучаващи народно пеене в специализирани училища, висши институти, паралелки, школи и пр. Продукция „Детска музика” на БНР ще осъществи студийни записи на най-добрите изпълнители, които ще се представят в двата конкурсни дни. Допълнителна информация за регламента и статута на конкурса-надпяване, както и заявка за участие, можете да откриете тук.
От звуковия файл ще чуете разговор с доц. Валентина Райчева от ИЕФЕМ при БАН – председател на организационния комитет на Дните на Миладиновци 2011 и една от публикуваните песни в 150-годишния сборник на Братя Миладинови „Садила мома край море лозе”, изпълнена от Костадин Гугов с оркестъра на Христо Тодоров. Звукозаписът е съхранен върху магнетофонна лента в музикалния фонд на БНР.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..