Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Драматичният театър „Йордан Йовков“ в Добрич стана на 90

Снимка: Стефан Стефанов

Преди точно 90 години е създаден драматичният театър „Йордан Йовков“ в Добрич. Инициативата е на Атанас Попов, който е посветил 35 години от живота си на театралното изкуство в Добрич. По това време Южна Добруджа е под румънска окупация и появата на този задграничен български театър към Българското културно общество в Добрич е забележителен културен и политически феномен в живота на добруджанския край. Сред първите постановки са „Топаз“ от Марсел Паньол, „Чест“ от Зудерман, „Боряна“ от Йордан Йовков, „Вражалец“ от Ст. Л. Костов. Днес театърът е сред първите 13 най-добри драматични театри в страната, стопанисва грижовно и с внимание огромната си и красива сграда и ревностно пази както любовта към хората на сцената и зад нея, така и любовта към публиката си. Как един провинциален театър поддържа жив глада за култура и с кои постановки ще отбележи своя 90-годишен юбилей през настоящия театрален сезон. 


Драматичният театър в Добрич е единственото място, в което се говори на български книжовен език, когато Добруджа е във владение на Румъния. Дори моята баба ми е разказвала, че навсякъде е било задължително да се говори на румънски език – в училище, във всички институции и единствено в театъра хората са можели да чуят книжовната българска реч. За своите 90 години съществуване театърът ни е преживял много история – и хубава, и лоша, споделя настоящият директор Иван Мандев.
В настоящия театрален сезон на сцената на театъра ще бъдат представени пиесите „Боси в парка“ на Нийл Саймън, „Стъклената менажерия“ на Тенеси Уилямс,  „Д-р“ на Бранислав Нушич, „Гераците“ на Елин Пелин и юбилейният спектакъл „Преспанските камбани“ на Димитър Талев. 


Един от стремежите на Иван Мандев е да попълва с млади актьори трупата на театъра.

Снимка

Първите впечатления от театралното изкуство изобщо и последвалата любов към него добива именно в добричкия театър актьорът и режисьор Красимир Ранков, който за известно време беше и директор на културната институция.
Тайната на успеха за един театър е не само в любовта към изкуството на онези, които го творят, не само в желанието да опазим и малкото останали кътчета, в които все още диша истинското творчество, качественото такова. Тайната се крие и във взаимоотношенията на хората, които ежедневно репетират, чувстват, мислят, трудят се заедно. За колегите си в Добричкия драматичен театър актьорът Краси Демиров, който е огромна част от съвременната история на театъра, казва, че са като едно семейство.


Не можем да върнем времето назад, но можем да се опитаме да погледнем напред в годините, с вярата, че красотата на театъра ще покорява все нови и нови  поколения, които ще тръпнат, подвластни на магията на сцената. Защото ние хората сме като птиците, способни да се издигнат в небесата, преодолявайки тесногръдието и духовните си склонности! Всеки път, когато завесата се вдигне.

Чуйте репортажа на кореспондента ни Мая Щърбанова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

16.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 16.02.25 г.

публикувано на 16.02.25 в 08:15

Хайде, нека е берекет и да прелива през праговете

На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. Макар всяка година празникът да се радва на голямо внимание и да е отбелязван шумно с много веселба и усмивки, малко от нас знаят историята на неговия произход. Първоначално в България на 14 февруари се чествал Трифоновден – в почит на Свети мъченик Трифон,..

публикувано на 14.02.25 в 03:00

"Надпяване" – фолклорна класация, февруари 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 12.02.25 в 09:35

09.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 09.02.25 година. Водещ е Даниела Якова.

публикувано на 10.02.25 в 08:59
Росен Руев

Екстремните спортове 2 - 9 февруари 2025 г.

Двукратната олимпийска шампионка в спортното катерене Яня Гарнбрет пристига в България . В края на февруари тя ще бъде гост на първия рожден ден на най-новата зала за катерене в София. 25-годишната словенка е 8-кратен световен шампион, както и първата жена, преминала в стил "онсайт" маршрут в скалното катерене с категория на трудност 8с. Росен..

публикувано на 09.02.25 в 12:46
Виктор Варошкин

Екстремните спортове 19 януари – 2 февруари 2025 г.

Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал  в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..

публикувано на 03.02.25 в 18:57
Баргиел (вляво) и Голомб

От най-високите върхове до най-трудните стени: Анджей Баргиел и Януш Голомб разказват пред БНР

През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...

публикувано на 02.02.25 в 12:25