Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учителка в основно училище обяснява на децата, че “човек не е кацал на Луната“

Проф. Олег Йорданов и Светослав Александров: Неприемливо е да се преподава, човек не е бил на Луната

Георги Апостолов: Дори да е с цел провокация, 4-ти клас не е мястото за това

Кацане на Луната
Снимка: Би Би Си

Правдолюб Иванов сподели в “Туитър“:  "Потресен съм, класната на дъщеря ми в 38-о основно училище, в час по Човек и природа, им казала, че човек не е кацал на Луната, защото около нея има енергийно поле, което не позволява, че кацането е снимано в “Холивуд“ и че само руснаците са ходили в космоса. Пуснала им филм, доказващ “всичко това“.

“Преподаването на теорията, че човек не е бил на Луната, е абсолютно неприемливо. Това не е въпрос, който е просто мнение. В смисъл американците твърдят, че са кацнали на Луната, и ние избираме да вярвате или не. Говорим за много сериозен научен факт, който е потвърден не само от американците, но всъщност големите обсерватории в световен мащаб са проследявали сигнала от кацащите кораби “Аполо“ на Луната“, каза пред БНР Светослав Александров, администратор на сайта Космос.бг и автор на книгата “Аз, виртуалният астронавт“.

В това отношение няма съмнение, защото това е абсолютно достоверен исторически факт.

"А що се касае за преподаването на конспиративни клипчета от You Tube, държа да спомена, че ролята на учителя е все пак да преподава наука. Има сериозни научни сайтове, но You Tube не е от тях", уточни още Александров. 

Как от далечна Америка изглежда тази случка - учителка да посява в училище съмнение, че човек е стъпил на Луната през 1969 г.? Дали като иновативен учителски метод, който може да провокира критичното мислене на децата да се съмняват във всичко чрез осмислянето на алтернативно поднесени факти - на този въпрос отговаря проф. Олег Йорданов, дългогодишен главен редактор на списание "Светът на физиката", който в момента живее и работи в Клемсън, Южна Каролина, САЩ.

Снимка

"Даже руснаците никога не са оспорвали факта, че американците кацат на Луната през 1969 година“ отбеляза Олег Йорданов. През 2013 година той преподава физика в Американския университет в Благоевград и по време на среща със студенти с руски космонавти заедно с българския Георги Иванов, командирът на отряда космонавти отговаря, че са следили развитието и на този полет тогава. 

"Много по-трудно е да се подкупят хиляди учени в НАСА, или в тогавашния Съветски съюз, за да лъжат", смята Йорданов.

"Фактите не са въпрос на избор" според проф. Йорданов, въпреки опита, включително предавания на обществената телевизия да представи по този начин нещата. "Тази тенденция към мистика тръгна от Людмила Живкова", посочи Олег Йорданов. Според него ключово е да се изучават научни дисциплини, независимо от профилирането на образованието, а училището трябва, както и държавата, според светската ни конституция да са напълно разделени от религиите. Децата трябва да разбират какво означава научна хипотеза, как се проверяват факти, как фактите се различават от мненията и е недопустимо пропагандирането на конспиративни обяснение в училище, подчерта той.

“Съответната учителка и директорката на училището бяха нападнати от медиите. И те изложиха една,  общо взето, стройно звучаща история, че учителката се е опитала да провокира децата, да ги научи на критично мислене и т.н.“, заяви Георги Апостолов от Центъра за безопасен интернет за предаването “Хоризонт за вас"Дали е така, не може да кажем", допълни той.

Според него съмнение предизвиква фактът, че според учителката достоверни източници са Уикипедия и You Tube, което по думите му издава ниска медийна грамотност.

Дори да допуснем, че тя го е направила с цел провокация, все пак преподавателят е педагог. Той трябва да преценява нивото на развитие на децата. Четвърти клас не е мястото и децата не са на възраст, в която можеш да провокираш такава дискусия, смята Апостолов.

Всички мнения могат можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55