Особено внимание в книгата се обръща на проблемите на децата в риск. Със средствата от продажбата на романа "Крадлата със синя кръв" Жени Тачева ще помогне на самотна майка.
БИОГРАФИЧНИ ДАННИ
Жени Тачева е родена през 1956 година в София. Филолог по образование. Пише разкази, есета, статии. „Крадлата със синя кръв“ е нейният трети роман. „Докосната от ангел“ и „Амплитуда на успеха“ стават обект на завиден читателски интерес, като първият, „Докосната от ангел“ е преиздаден.
ЗА РОМАНА „КРАДЛАТА СЪС СИНЯ КРЪВ“
Животът на Ванеса, даровита малка пианистка коренно се променя след внезапната смърт на нейната майка. По стечение на обстоятелствата тя е принудена да живее сред престъпници и убийци и самата да стане крадла. От стария й живот не e останала и следа и момичето заключва спомените за миналото дълбоко в сърцето си.
В къщата на Найден Хиената Ванеса среща Вал, който става най-важния човек в живота й. Опитвайки се да избягат от бандитите, двамата скитат от град на град, и за да могат да оцелеят, преодоляват редица трудности, а когато получават втори шанс, всеки от тях го използва по различен начин. Ванеса се посвещава на пианото, а Вал избира да остане престъпник. Техния избор предопределя и по-нататъшните им съдби. Тази част придава силен социален елемент на романа, защото засяга проблемите на децата в риск, контингент, който тежи на обществото ни и се подминава с безразличие.
Втората част на заглавието се дължи на факта, че Ванеса е потомка на стар аристократичен немски род, факт, който се оказва без значение за живота й до този момент, но значим за по-нататъшната й съдба и тя едва ли е предполагала внезапния обрат, който ще настъпи, когато заминава за участие в конкурс за млади изпълнители в Германия.
Чрез образите на Вал, Ванеса и Пипи е показан животът на безпризорните деца в България, принудени да се грижат сами за себе си още от ранна детска възраст. Поставяйки акцент върху тази сложна тема, Жени Тачева успява да създаде един силен, социално ориентиран роман, в който се проследяват различни детски съдби.
В романа са описани много и различни типажи, твърде различни от познатите клишета. Макар да е интелигентен и любознателен младеж с възможности да постигне много, Вал избира пътя на престъпленията. От неугледно момче с добро сърце, невероятна интелигентност и жажда за знания, той се превръща във впечатляващ мъж, сексапилен и интересен, но в същото време жесток и отмъстителен.
Ванеса живее само за музиката и желае единствено да свири. Тя успява да постигне мечтата си като покорява световните сцени и за нея заговаря целия музикален свят. Преживяното обаче, я принуждава да крие емоциите си зад демонстративна студенина и високомерие и сама да се бори с демоните си.
Малката Пипи – колорита на романа заради своята детска чистота и непосредственост е мил образ, с уникален детски изказ, който покорява и кара читателя да й симпатизира и да се усмихва при всяка нейна поява. Дори пораснала, тя запазва своя чар.
Като контрапункт на трите образа са представени тези на Хиената и Евдокия: цинични, груби, безсърдечни, твърде покварени и непредвидими в жестокостта си. За да направи образите им по-точни, авторката свежда езика им до уличния жаргон, характерен за престъпния свят.
Образът на стария граф възприемаме не само чрез описанието на външността му и интериора в дома му, но и с културния му изказ. Всичко в него говори за стил и класа, излъчва финес, аристократизъм и достолепие.
Музиката е важна част, която присъства навсякъде и макар само като бекграунд, подсилва най-важните моменти от историята.
Не липсва и чувството за хумор, което на места прави текста забавен и свеж.
КОМЕНТАРИ
В романа си „Крадлата със синя кръв“, Жени Тачева отново демонстрира своя стремеж към идейно обогатяване на българската литература и издигането ѝ до равнището на най-добрите образци, вкарвайки актуалната проблематика на нашето съвремие. Това произведение е доказателство за силата на естетиката и красотата на словото и заема своето достойно място сред сполучливите съвременни български романи. Като смисъл и художественост този роман заслужава нашите адмирации. Той съчетава по образцов начин езиковото богатство и точността на фразата. „Крадлата със синя кръв“ е не просто история, а откровение, водовъртеж от събитийност, контрасти и силни емоции, разказ за приятелството и верността, за житейските уроци и способността ни да се учим от грешките си, за мечтите и силата да се преборим за тях, за правилните и неправилни избори и отговорността, която носим пред себе си и обществото – една майсторски написана книга, в която не само сюжетът и внушението са важни, но и героите: Ванеса, която въпреки преживените трудности намира в себе с сили да продължи напред и да осъществи мечтата си за голямата сцена; Пипи – великолепното изворче на най-чиста радост и детска прямота; Вал – безкрайно сложен, раздиран от вътрешни противоречия образ, подчинен на своя самоунищожителен характер, който въпреки всичко успява да спечели сърцата ни. И разбира се, Евдокия и Хиената – извратен продукт на новото време: бездуховен, просташки, уличен; безразличен към човешкия живот; лишен от елементарна социална чувствителност. Това е роман за хората, които харесват и ценят стойностната литература и най-вече за онези, за които музиката не е просто чалга, а смисъл на живот.
Проф. Красимир Петров
* * *
Учудващото при четенето на този роман е, че макар и да разглежда най-нелицеприятните слоеве на българското постсоциалистическо общество, езикът в него е богат, изразителен и чист. Не е допусната вулгарност и дори е спазена традицията за езикова живопис, идваща от най-уважаваните ни автори – Елин Пелин и Йордан Йовков. Заедно с увлекателното и напрегнато действие, читателят не може да не забележи умелото описание на герои и събития, толкова живи и истински, че сякаш ги виждаме. Приятелството на Ванеса и Вал е като ценен бисер, озовал се в калта. Този бисер проблясва от светлината и топлината на чистите, млади души, и въпреки че отново потъва в мръсотията, пак си остава бисер. И двамата получават шанса да променят живота си така, като желаят, но и плащат за житейските си грешки и пропуски.
Романът може да допринесе много за разбирането на всички онези ненормални явления в съвременното ни общество и е призив към всеки от нас да поеме своята лична отговорност за случващото се в България, защото държавата – това сме ние. Защото доброто и разбирането, малкото помощ за нуждаещите се, може да отклони тръгналия по грешен път и да промени изцяло съдбата му. Ако всички вледеним сърцата си и станем съдници – тежко ѝ на България!
Николай Банев – НИИ по криминалистика към МВР
* * *
Всяка епоха има своите трудности, своите герои и носи белега на своето време, но не всеки успява да улови и предаде нюансите на родната действителност след промените, започнали в края на миналия век и да покаже как индивидуализмът и егоизмът в обществото надделяват над чувството за социална принадлежност и солидарността. За това се изисква верен, критичен поглед, и разбира се, умение на разказвач. С романа си „Крадлата със синя кръв“, Жени Тачева доказва, че умее всичко това. Демонстрирайки висока степен на емоционална интелигентност, тя успява да се идентифицира с героите си, да усети емоционалните им нужди, да разбере желанията им и да покаже различните им гледни точки.
Присъствието на музиката като бекграунд на наратива и акцентирането чрез нея на най-важните моменти, ще достави истинско удоволствие на читателите, придавайки на историята красота и мечтателност, крайно необходими за преформатирането на нашето мислене, елементаризирано от чалгата, рекламирана напоследък като доминиращата естетика на прехода и дори като културен продукт с високо качество. И докато робуването на низки страсти, извадено на преден план, оставя у нас тягостното чувство на обреченост и безнадеждност, истинската музика ни извисява, стимулира нашето въображението и се превръща в оръжие срещу простотията, с която ежедневно сме облъчвани. Това дава на романа естетическа завършеност и повишава художествената му стойност.
Горещо препоръчвам тази книга!
Фани Куцарова – музикален педагог
* * *
Винаги съм се възхищавала на авторите с богато въображение, чиито творби са социално ориентирани и засягат важни житейски теми, които не само успяват да създадат грабваща история, но и да подчертаят онова, което понякога, увлечени в делничност, пропускаме. Затова автори като Жени Тачева си струва да бъдат четени. Тя е интересен разказвач, който неусетно ни потапя в действието и ни кара да съпреживяваме съдбите на героите, а когато стигнем края, да искаме историята да продължи. Такава е Жени Тачева и с този свой роман: безпощадно критична и тематично актуална – автор, който владее и провокира читателите си по един уникален начин, натуралист в творчеството си, пресъздаващ един важен за всички ни отрязък от съвременната история на България, който всички мислим, че познаваме добре.
Тя е майстор в изграждането на образите, длъжна съм да го кажа. Нейните герои: Ванеса, Вал, Евдокия, Хиената са извън всякакви клишета и са изваяни с проникновение, вещина и толкова респектиращо майсторство, че направо оживяват. Диалогична и оценъчно точна, тя успява да ни накара да вникнем по-дълбоко в тяхната същност, да разберем по-добре характерите им и да осмислим техните действия. От друга страна, умелото използване на специфична лексика и разнообразни речеви практики помагат героите в романа да се възприемат като хора от различни социални нива, каквито всъщност са. „Крадлата със синя кръв“ е една трогателна история, разказана просто, по човешки: без гръмки думи или сложна академична терминология, без демонстративна словесна акробатика или превзети интелектуални напъни, каквито много автори използват, стремейки се да блеснат. Това е силен и въздействащ роман, който трябва да бъде прочетен.
Лидия Самоковлиева - езиковед
Интервю с Жени Тачева чуйте в звуковия файл.Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..