„Спящата красавица” на Чайковски е заглавие, превърнало се в своеобразна мяра за класическия танц. Музикален и хореографски шедьовър, балетът феерия си остава предизвикателство за всяка трупа, която демонстрира класа, стил и качество тъкмо през това заглавие. Пластичното въображение на Петипа е било толкова провокирано от музикалната изобретателност на Чайковски, че на местата двамата постигат неподозирана експресивност, която и до днес не само не загубва своята свежест, но и продължава да изумява.
Нещо повече, „Спящата красавица” е мяра и за артистично майсторство, творчески потенциал и интерпретаторска сила. Аврора и Дезире са може би най-трудните балетни образи, тъй като са посветени на самата красота, на чистата, преизобилна и безгрижна хубост, на младежкото очарование и силата на любовта и надеждата. Само онези танцьори, които постигнат сложната почти „абсолютна” техника и стил, необходими за изпълнението на двете централни партии, както и на някои емблематични образи от серията „приказни” персонажи, могат да назоват себе си професионално завършени класически балетисти. Тук всичко е от значение, всичко се следи - всяка стъпка, всяка позиция на ръката, на главата, всеки ракурс на корпуса или дълбочина на плието. Пак по „Спящата красавица” се открояват разликите между школите - руска, френска, английска, между интерпретаторските подходи. Истина е, че можеш да се събудиш сутринта дебютант, но след едно успешно изпълнение като Аврора или Дезире, да посрещнеш нощта вече като звезда!
Балетният киносезон ни предлага удивителната възможност да видим на сцената на Болшой театър и последната редакция на „Спящата красавица” на знаменития хореограф и постановчик Юрий Григорович, който я поставя специално за първата Московска сцена цели три пъти (1963, 1973), но именно с настоящата версия от 2011 се увенчава и откриването на реставрираната историческа зала на театъра. За импозантното и напълно удивително приказно впечатление съществено допринася исторически достоверната сценография на небезизвестния италиански художник Ецио Фриджерио, съобразена с епохата от ХVІІ и ХVІІІ век и не по-малко впечатляващите костюми на съпругата му - художничката Франка Скуарчапино, носителка на наградата „Оскар” за костюми.
Под майсторската палка на Павел Сорокин танцуват като принцеса Аврора Олга Смирнова, принц Дезире е Семьон Чудин,Фея Люляк - Алена Ковалева, а като злата Фея Карабос се представя Денис Савин.
Още за спецификата на хореографската версия на Григорович и изпълнението на балетистите чуйте в звуковия файл в рецензията на изкуствоведа Петър Пламенов за предаването за музикално-сценични изкуства „Каста дива“.
Виолета Цветкова разказва за срещите си с някои от най-големите имена на българския културен небосклон в книгата " Насаме с незабравимите - 45 срещи". "Правех тези срещи повече от 30 години като журналист. Връщах се към тях отново и отново. Всички тези хора вече не са сред нас. Понякога си поплаквах, понякога се смеех. Никой от тях не..
Специален гост в Нощен Хоризонт" е режисьорът, поет и драматург Александър Александров Хаджихристов – творец с дълбок усет към философията и духовността. Поводът за гостуването му бе премиерата на новата му стихосбирка „Писалката на Господ“ – книга, която съчетава поезия и философски размисли за съдбата, божественото и човешкото съществуване...
В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..
Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри. "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..
Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..
"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..
Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
" В случая с изчезналите гласове на "Величие", които ние открихме и се появиха, първоначално аз получих един сигнал за секция в Пазарджик, където..