Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за балерината Фео Мустакова

| обновено на 19.06.19 в 20:16
Фео Мустакова във "Фоли Бержер“, 1930 г.
Снимка: Български държавен архив

На 14 юни се навършиха 110 години от рождението на видната българска балерина, хореоргаф и педагог Фео Мустакова - основателката на баленната трупа в Държавния музикален театър „Стефан Македонски“.

Родена е през 1909 г. в Солун, където баща й, офицерът Димитър Мустаков, е военен аташе. Първите й стъпки в балета са в школата на Пешо Радоев в София. Заминава за Париж, където учи при известната балерина Олга Преображенска. Участва в немската балетна трупа „Спарк Балет", с която гостува в много страни на Европа и Южна Америка.

Фео Мустакова е първата българка, танцувала в известните парижки кабарета "Фоли Бержер“, “Лидо“, “Мулен руж“. Партнирала си е с Фернандел, Жозефин Бекер и други знаменитости. След завръщането си през 1939 г. в България се занимава с педагогическа работа, отваря собствена балетна школа, участва като солистка и в спектакли на Софийската опера. Когато се създава Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, тя организира балетната му трупа. Работи като балетмайстор в театъра до 1960 г. Като хореограф кариерата й продължава 60 години - прави 32 постановки на танци в оперети и опери, сред тях „Веселата вдовица“, “Бокачо“, “Мамзел Нитуш“ и др.

През 2001 г. издаде автобиографичната си книга „Живот в света на балета“. Почина през 2011 г. на 102-годишна възраст, запазила мъдростта и жизнеността си, и... винаги с цигара в ръка!

В Златния фонд на БНР е запазен интересен запис от 9 декември 1999 г. - от честването на 90-годишнината на Фео Мустакова. Чуйте в звуковия файл нейния глас и ще оцените свежестта на нейната мисъл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Генчев

Композиторът Костадин Генчев споделя своите "Петолиния и вдъхновения"

На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..

публикувано на 31.01.25 в 15:42

Годишен преглед на книжната реколта от сливенски автори

Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..

публикувано на 31.01.25 в 06:27

Деца свирят на деца - концерти с поглед в бъдещето

Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..

публикувано на 30.01.25 в 18:21

Светлин Русев и Вероника Тодорова вдъхновиха нова творба на Минко Ламбов

Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..

публикувано на 29.01.25 в 14:38
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи

Катя Тричкова: Най-важно е историята на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" да стигне до хората

"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората".  Това каза пред БНР  Катя Тричкова  - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...

публикувано на 28.01.25 в 18:08

"Дон Жуан от Сохо" - новата постановка в театър НАТФИЗ

Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.  Разбира се..

публикувано на 28.01.25 в 17:29
Акира Саката

Японското приключение на "Аларма пънк джаз"

Японският саксофонист и кларинетист Акира Саката гостува в София преди 80-ия си рожден ден.  "Акира Саката е ренесансова личност – поет, писател, актьор, по професия морски биолог . Този човек има страшна енергия, сякаш е на 55. Той е толкова слънчев, забавен човек! Той е като младеж ", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Цветанов..

публикувано на 28.01.25 в 10:28