Нашумялата звезда на скандинавската литература Гюдрюн Скретинг бе в София, за да представи лично българското издание на романа си „Антон и други произшествия“. Роман, който провокира закостенелите родители и стана голям хит сред тийнейджърите.
„Антон и други произшествия“ разказва история, способна да накара и деца, и възрастни да се замислят. 12-годишният Антон ненадейно разбира, че е резултат от случаен инцидент и с помощта на своята най-добра приятелка Ине се нагърбва с мисията да помогне на своя баща да си намери нова жена. Тази иначе нелека задача превръща романа в задушевен разказ за приятелството, влюбването и заплетените ситуации в живота.
Книгата печели Наградата за най-добър дебют в литературата за деца и юноши на норвежкото Министерство на културата. Норвежката Гюдрюн Скретинг, която е и концертиращ пианист, е майка на три деца, и автор на една смела книга за тийнейджъри.
Талантът си да пише увлекателно Скретинг открива една Коледа, когато подготвя закачливи писма до близките си, разказа тя в интервю в предаването „Закуска на тревата“ на програма „Хоризонт“.
„Да, да, откъде знаете това? Като дете смятах, че е много забавно да създаваш истории, но тогава по-скоро ги рисувах. Много години по-късно, един ден, когато мъжът ми трябваше да смени една крушка, а аз трябваше да пиша едно коледно писмо, писмото се получи много по-добре от смяната на крушката.
Стана забавно писмо, защото в него разказах за тази история. Превърна се в традиция всяка Коледа да пиша такава смешна вълнуваща история, най-често разказващи за моя мъж.“
Тогава ли погледахте на творческото писане сериозно?
„Да, записах се на курс по творческо писане в норвежкия институт за детска литература. Срещите са веднъж в месеца, а главният ми проект там беше именно „Антон и други произшествия“. След това събитията надхвърлиха очакванията ми. Не съм и мечтала книгата ми да излезе на 7 езика. Все още се пощипвам по ръката, за да разбера, че е истина.“
Като майка на три деца, бяха ли вдъхновение за вас да пишете?
„По-големите ми деца са на 21 и на 19 години. С най-малкото дете редовно четем заедно и установяваме кое е забавното в историите.“
Важно ли е, още докато са малки, с децата да говорим за важите неща в живота?
„Да! Според мен хуморът е много добро средство за това, защото той помага да говориш за сериозните теми. Децата така или иначе ще научат тези неща.“
Как бихте представили Антон, главният герой в книгите ви?
„Антон е едно философски настроено момче. Не е от най-готините в класа, но има добро сърце и винаги се стреми да прави добро, но не винаги успява и ..се заплита в разни ситуации.“
Кой е най-страхотният татко на света?
„Моят татко. той почина преди няколко години. Всъщност по света има страшно много мили татковци.“
Тази книга всъщност е посветена на баща ви! Кой е най-топлият спомен, който пазите с него?
„Ние много обичахме да плуваме заедно. Тези спомени са сред най-скъпите. Баща ми обичаше много да ни чете истории. Четяхме много книгите на Астрид Линдгрен, например историите на Емил от Льонеберя. Много се смеехме.“
Децата, които четат книгите ви, сред тях има бъдещи адвокати, архитекти, учители. Важно ли е да пишем с уважение и внимание към тях?
„В тези книги може би се отразява и норвежкия начин на възпитание на деца. При нас много неща се обсъждат на равни начала, не е прието да говориш с тях на висок глас и да ги наставляваш само. Децата, разбира се, сами по себе си са много различни, но аз съм пътувала и видях, че те много си приличат. Откакто започнах да пътувам, ги обичам все повече, защото смятам, че те са умни и имат хубави мисли. Те са тези, които ще станат бъдещи лекари, адвокати, архитекти. Те са най-важните читатели на този свят.“
Преди да станете писател, вие сте концертен пианист. Бихте ли сравнили едно литературно произведение с музикална творба?
„И в книгите , и в музикалните произведения имат сходна структура с основна тема. В езика също има много ритъм и музика. За мен основната разлика е в това, че когато пиша книга, аз създавам всичко, а когато свиря, някой друг е създал произведението преди мен. В книгата ми има едно произведение „Лунна светлина“ на Дебюси, което разказва за луната и което Ине често свири в книгата.
Какво място заема пианото в семейството ви?
„Обикновено свиря на пиано преди концерт, за да се упражнявам. Но имам и три деца, които също свирят, така че понякога е трудно да се вредиш. За щастие те свирят и на други инструменти. Мъжът ми е цигулар и свири във Филхармонията на Осло, така че има музиканти вкъщи.“
Какви са следващите приключения на героя ви Антон?
„Има страшно много приключения в книгата. Започва се с това, че той тръгва в ново училище . В Норвегия на 13 -годишна възраст децата си сменят училището и в новия клас отново има много смешни ситуации.
Още на първия ден Антон успява да обиди учителя си, без всъщност да цели да го направи. Готините момчета в класа решават, че той е един от тях и той трябва да запази баланса между готините си нови приятели и старите, които не са толкова яки.“
Повече чуйте в звуковия файл
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..
"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа. Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят. Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" . "..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които..