Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дарина Фелонова: Мозъкът е "седалището" на душата

Норвежката изследователка Кая Нурденген разбулва тайни в книгата си „Мозъкът - твоята суперзвезда“

Фрагмент от корицата на "Мозъкът - твоята суперзвезда"

Норвежката изследователка на мозъка Кая Нурденген описва в книгата си „Мозъкът - твоята суперзвезда“ както физическата структура на мозъка и сложните взаимоотношения между невроните, синапсите и мозъчната кора, така и функционирането му на по-абстрактно ниво - как стигаме до самоосъзнаването, как работи паметта, какво се случва, когато се влюбиш. 

Кая Нурденген е защитила докторат по невробиология в Университета в Осло. От 2015 г. специализира в Университетската болница в Осло. През 2016 година публикува бързо спечелилата популярност книга „Мозъкът - твоята суперзвезда“, преведена на много езици, която  вече е и на българския книжен пазар.

"Най-впечатляващото е този опит да се разбере по-добре структурата и функционирането на мозъка. За съжаление се оказва, че той е непозната малка вселена", каза редакторът на книгата Дарина Фелонова в предаването "Закуска на тревата". "Самата авторка казва, че много изследвания и експерименти са направени през последните години. Много остарели знания са били отхвърлени и опити за лечение на различни психични заболявания, които се оказват свързани с дейности на мозъка - сега се намират нови начини за тяхното лечение, нови начини да се разбере защо човек е такъв, какъвто е, защото мозъкът - това е реално седалището на душата."

Една от основните теми в книгата касае проблемите с паметта. 

"Някои части от тази информация не са нещо кой знае колко ново, тъй като има естествени препятствия пред това да запомняме - например да не употребяваме алкохол, когато се подготвяме за изпит или когато учим нещо важно, тъй като това влияе негативно върху способността ни да се концентрираме. Също така да избягваме стреса, защото не е напълно възможно винаги да го избегнем, но стресът също влияе на концентрацията ни, когато се опитваме да запомним нещо. Авторката се насочва към мнемониката - техники, когато трябва да запомним нещо конкретно. Тя дава личен пример, тъй като е изучавала медицина", поясни Дарина Фелонова.

"Не при всеки паметта действа по едни и същи начин", отбеляза още редакторът, давайки пример с трудното запомняне на произволни списъци от думи или имена, когато не свързваме конкретната дума с някакъв образ в мисълта си. "Защото, както тя казва, никоя информация не се губи напълно. Тя просто стои някъде в мозъка ни и нещо трябва да ни накара да я изкараме от там."

Месото на рибата, особено мазни риби съдържа мастни киселини, които подпомагат създаването на по-силни връзки между невроните на мозъка. което пък ни помага по-лесно да съхраняваме и извличаме от него информация, а мозъкът да работи по-активно. 

Книгата подсказва, че психиатрите би следвало по-тясно да си сътрудничат с невролозите.

"Примерно тумор на челния дял може да доведе до пълна промяна на личността ни. Нещо, което допреди 20-30 години се е смятало за изцяло психичен проблем. Сега разбираме, че ако челния ни дял по някакъв начин бъде наранен, ние губим способността си да планираме за бъдещето, губим способността си да се самоконтролираме", допълни Дарина Фелонова. 

Любовта задейства почти всички части на мозъка ни - тя е изключително важна в самия биологичен процес на съществуване, подчерта още тя. Фелонова цитира и друг интересен факт - че хората, при които се отделя в по-големи количества хормонът невротрансмитер окситоцин, са по-верни на партньорите си и по-склонни към трайно обвързване. "Така че тук отново виждаме, че любовта и възможността ни да градим сериозни връзки зависи от мозъка ни." 

Повече по темата можете за чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38