Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Невена Басарова-Дичева пише книга в помощ на родителите

Невена Басарова-Дичева
Снимка: Личен архив

Учебно помагало за деца и родители, което да бъде верен помощник на родителите в нелеката задача да отгледат щастливи и успешни в живота деца – така определя книгата, която пише в момента Невена Басарова-Дичева, основател и управител на първата Детска академия за добри обноски.

Дисциплината създава умения да си организиран – както да си организираш играта с приятели и у дома, така и когато си подготвяш багажа за почивка, каза Невена Дичева в интервю за предаването "Закуска на тревата".

Когато някой на някого непрекъснато се кара и осъдително налага определени правила, в човешката същност е заложено да не възприема това веднага и без съпротива, посочи тя.

„Правилата са необходими, защото са създадени предимно за безопасност и комфорт на тези, за които са измислени. Като започнем от правилата за движение по пътищата, които ние, възрастните с охота нарушаваме и понякога даваме лош пример на децата си, така се стига до правилата за поведение и общуване.“

Като родители правим грешката да не сме последователни в отстояването на правилата. Няма нищо лошо в очертаването на границите, а правилата трябва да се обясняват, обясни Невена Басарова-Дичева.

„Има правила, моето момиче или моето момче, от които аз няма да отстъпя. Тях не съм си ги измислил като родител, за да ти е гадно или защото съм лош, а защото те са за твое добро. Например храната, сега лятото шапката за слънце…“

Има деца, при които работи повече диалогът, има и такива, при които императивът е по-работещ, но може би това се случва, когато детето от малко така е свикнало, смята тя.

Крясъците и викането обаче не са работещата формула. Те работят повече, докато детето е по-малко и повече се страхува. С възрастта то свиква с този модел и го пренася в собствените си взаимоотношения.

„И толкова по-насадено и възприето е в детето, че това е нормално поведение. То утре така ще се развика на свой съученик, на свой приятел, на своя партньор в живота, който пък може да не е свикнал така. И става един хаос във взаимоотношенията – между приятели, колеги, в семейството. Освен това има и друг момент – когато на някого прекалено много-много-много му викаш, той вземе, че пък привикне и вече, както казват децата в училищна възраст: „Не го отразявам“.

Баба и дядо са съкровищата и най-ценното на всеки родител не само през ваканцията, но и през цялата учебна година. Разликата в поколенията я има, както я има и обичта, отбеляза Невена Басарова-Дичева. „Тяхната роля е много важна, но е факт, че споделят родители колко трудно се получава на моменти в края на лятото, когато се приберат децата.“

Баба и дядо, бидейки забързани и ангажирани във времето, когато те са били млади родители (нищо че сега напрежението и динамиката на живота сега нямат нищо общо с напрежението и динамиката преди 20-30-40 години), някога не са имали спокойствието, опита, натрупан с годините, и най-вече търпението, което имат сега, когато вече са възрастни и се грижат за внуците си – изтъкна още авторката на книгата.

Като основен недостатък на днешното поколение родители тя очерта нетърпението всичко да се случва сега и веднага.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Мама винаги казваше, че най-голямото й богатство са хората

" Цялата ми фамилия сме македонци , аз бях дете и помня как се стигна до написването на книгата тогава , бях ва 9 години, трябваше да намерим лентов магнетофон, за да се запише гласа на Дилбер Илия - прототипът на главния герой - четникът Дилбер Танас, разказа в "Графити по възудха" Елица Бъчварова, която от години живее в Аржентина, със спомени за..

публикувано на 18.08.24 в 17:13

Усмивката на д-р Галина Цветкова успокоява и вдъхва надежда

Д-р Галина Цветкова е известен лекар в Плевен. Нейната топла усмивка винаги успокоява и вдъхва надежда. Но освен медицината, д-р Цветкова е посветена и на едно национално значимо събитие - ежегодния поход „По стъпките на Апостола“ , чиито ръководител стана след основателя Васил Копчев. Самият той казва, че оставя делото в сигурни..

публикувано на 18.08.24 в 06:40

Кой е Банкси - неуловимият и анонимен уличен творец?

В рамките на 9 дни световноизвестният уличен художник  Банкси  разкри 9 свои нови творби в британската столица – всички те със животинска тематика.  Обичайно изкуството на Банкси се приема като някаква форма на забавление от гражданите, а мнозина виждат в него и опит за привличане на вниманието върху различни проблеми, което прави творбите му..

публикувано на 17.08.24 в 22:45

Милостив по документи и на дела. Историята на Клемон Боло-Суков

Досега 50-ото Народно събрание не свърши много, но пък се самоизпрати във ваканция шумно. Сред доведените докрай промени са скоростните в Закона за предучилищното и училищното образование , с които депутатите забраниха "пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи, свързани с..

публикувано на 16.08.24 в 19:29

Александър Василев - Василевса гори със собствен пламък между изкуството и спорта

На 11 август беше закрита Олимпиадата в Париж.   Наред със състезателните въления, най-голямото спортно събитие предизвика и разгорещени културни дискусии с церемонията по откриването.  В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява двете теми, но и беше част от културната програма в..

публикувано на 16.08.24 в 11:07
Директорът на Националната астрономическа обсерватория

Доц. Никола Петров от Рожен: Не можем да обърнем хода на климатичните промени, но можем да се предпазим от бедствия

Високите температури през това лято дори в планинската Смолянска област бяха непоносими за родопчани, които са свикнали на прохлада.  В най-горещите дни живакът стигна до 38 градуса, но след първия дъжд температурите в курорта Пампорово и високите части паднаха до 12-15 градуса. Има места, където средните температури се повишават, но и..

публикувано на 07.08.24 в 12:04
Димо Райков

Димо Райков: Най-нещастният български творец е писателят

Аз съм един щастлив писател , казва за себе си Димо Райков, който в края на месеца ще навърши 70 години. Животът му е разпънат между две епохи – на социализма и на прехода: "Може би оттам тръгва и моето щастие. 35 години в единия начин на живот, коренно различен от другия, и 35 години в другия. Това са две епохи, взаимно мразещи се,..

публикувано на 24.07.24 в 12:04