„Като литературен публицист и човек съм убедена до ден днешен, че не бива литературният пазар да бъде заливан с плява. И понеже нямах достатъчно увереност, че стиховете ми са достатъчно добри, за да излязат на пазара, да го кажем по най-грубия начин, затова реших, че е по-добре да ги държа за себе си“, разказа Силвия Недкова в предаването „Графити по въздуха“.
Минали години от първите колебания и нейни неща попаднали в ръцете на писателя и поет Александър Секулов, неин редактор. „И благодарение на неговото окуражаване, на неговите думи: „Издавай, струва си!“, се реших най-после да оставя нещо, което за себе си наричам „наследство“ в най-милия и семеен смисъл, който човек може да си представи. Искам тази книжка някой ден да я четат внуците ми", сподели Недкова пред "Хоризонт".
За нея добрата поезия е съчетание от „ум, дух и душа“. „Знам много добре, че в моите стихове липсва един компонент и това е душата. Емоцията в смисъла на чиста емоция, инстинктивна, извън разума не е достатъчно в тях. Стихотворенията ми казват неща. В тях са затворени ключове, които трябва да бъдат отключени. Те са разумни. Те са по-скоро опит да се достигне до духа чрез разума“, обясни Силвия Недкова.
„Ние променихме начина, по който говорим, но не променихме начина, по който мислим и този сблъсък е много сериозен“, каза още Силвия Недкова, която смята, че технологиите са ни изпреварили, защото ние вървим "малко по-бавно, отколкото светът върви".
„И в опита си да го настигнем, някъде изоставяме сенките на думите, които трябва да водим с нас. И в момента говорим, без да влагаме смисъл – много често. Говорим малко повърхностно. Плъзгаме се отгоре и забравяме, че думите имат не едно, а много значения. Нямаме време за емпатия – това е много тъжно. Много бързо живеем. Някак си се ускори животът, много. И не остава време да почувстваш някой друг и нещо друго.“
„Всеки ден се събуждам и си напомням: „Не си повече от стръкчето трева, не си повече от случайния човек, който дори може да те бутне на улицата… Ти си едно с всички!“ Това си казвам всяка сутрин. Усещането за цялост, за присъствие в цялото, за връзка с всяко нещо на земята, всяко нещо във вселената – тя, връзката, е неизличима. Всъщност това е Бог – връзката между всички неща.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..
На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..
" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна . "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..
Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица. Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..
Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов. Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост. Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура. Той е автор на много творчески и..
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..