„Мултикултурализмът не е само държавна политика в Азербайджан, но и начин на живот“, изтъква Наргиз Гурбанова.
„Ние сме с преобладаващо мюсюлманско население. Страната има 10 млн. жители, от които обаче половин милион са християни. Има еврейско малцинство от 30 000 души. Имаме над 40 немюсюлмански религиозни организации, 13 църкви, 8 синагоги. Радваме се, че сме признати за стълб на толерантността в нашия регион. Ако се върнем няколко века назад, ще видим, че това е обрисувано в изкуството и литературата – в поезията на Имададин Насими, поет от XVI век, чиято 650-та годишнина се отбелязва тази година.“
„Посланията за любов и толерантност отекват далеч отвъд границите на Азербайджан. Благодарение на културното многообразие в Азербайджан се радваме да изнасяме тези традиции в чужбина. Години наред организираме международни събития за мултикултурализъм, религиозна толерантност. И се радвам, че България редовно е представена на тези събития и то на най-високо ниво, като толерантна нация“, отбелязва дипломатът в интервю за предаването "Спорт и музика" по "Хоризонт".
По думите на Наргиз Гурбанова спортът дава възможност на страната отново да покаже, че там приемат хората независимо от тяхната етническа, религиозна, расова или социална принадлежност за благото на нашите нации.
Страната има богато наследство от традиционни спортове
„Традиционните спортове в Азербайджан са зорхана, пехливанска борба, човган, табла и много други. Според историците зорхана се е появила през VII век - буквално означава „къща на смелостта“. Зорхана са спортни центрове, къде се бият пехливани, силни мъже. Зорхана, построени през 17 и 18 век в Баку, Нахчиван и други, са оцелели до ден днешен“, разказва Н.Пр.Наргиз Гурбанова.
"Отборната игра човган се появява през първото хилядолетие от новата ера. През вековете добива популярност в Азербайджан, Иран, Турция и Ирак. Според историческите източници през XII век в Багдад се провежда първото международно състезание по човган, за което идват хора от различни части на Близкия изток. При археологически разкопки в Азербайджан са открити рисунки на човган по различни съдове. Човган е изобразен и в много средовековни миниатюри в Азербайджан. Британците разпространяват човган в доста краища на света. Смята се, че човган е внесен в Англия от Индия през 19 век. По-късно се превръща в играта поло с малко изменени правила. За първи път става част от Олимпийските игри в Париж, през 1900-та година."
През 2013 г. човган като традиционна игра с яздене на карабахски коне в Азербайджан е вписан в списъка на ЮНЕСКО на световното нематериално културно наследство, отбеляза още Н. Пр. Наргиз Гурбанова.
За общото между шаха и Дюма
„Азербайджан има и богато шахматно наследство. Шахът се споменава в творби на нашите велики поети. Всички средновековни владетели, поети, учени са и добри шахматисти.“
Шахът остава много популярен в Азербайджан и до днес. Шахматни школи има почти във всяка област, както и държавна програма за подкрепа на шаха в цялата страна, поясни посланикът на Азербайджан.
„Ще споделя интересен факт. По време на своите кавказки пътешествия френският писател Александър Дюма - баща се среща с Хуршидбану Натаван, азербайджанска поетеса и принцеса на карабахското ханство. Дюма е очарован от нейната красота и артистичен талант. Като почетен гост в дома на Натаван той играе шах с нея, губи партията шах и й подарява бюст на Наполеон. Този подарък се съхранява в музея като важна реликва от времето.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..