Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В бургаско училище създадоха сензорна стая

2
Сензорната стая в основно училище „Петко Р. Славейков“ в Бургас
Снимка: Даниела Костадинова

В основно училище „Петко Р. Славейков“ в Бургас ще бъде открита първата в града сензорна стая за терапия на деца със специални потребности. Сензорната стая представлява специално оборудвано затъмнено помещение, което въздейства върху възприятията и усещанията на децата и има релаксиращ ефект. Използват се разнообразни уреди и аксесоари.

Идеята за създаването на сензорната стая е от преди повече от година, разказа директорът на училището Силвия Аврамова.

„Училищното настоятелство прие присърце идеята и започна благотворителните акции, които между впрочем са и традиционни за училището. Това са благотворителен есенен маратон, благотворителни Коледни и Великденски базари, както и благотворителен спектакъл от училищната формация „Арлекин“, каза Силвия Аврамова.

Средствата за създаването на стая за деца със специални потребности са събрани лесно.

„Щедростта на родителите беше впечатляваща, а идеята за такава стая се поражда от нуждата. В училището се обучават ежегодно около 20 деца със специални образователни потребности и грижата за тях трябва да бъде по-сериозна. Както всички знаем тези деца често изпадат в тревожни състояния, депресивни състояния. Има липса на концентрация на вниманието и както за всички останали ученици искаме да облагородим, да осъвременим училищната среда, така се насочихме и към тях.“

Стаята ще се използва в самия учебен час с детето, преди или след учебния час.

„Това зависи от самото конкретно състояние на конкретното дете. Тя ще се използва в насока да бъде постигнат един баланс в настроението на детето, в концентрацията му, да се намали тревожността. Тя е заредена с уреди. Тя е тъмна, както споменахте и Вие. вътре функционира топка, която се осветява от прожектор и зарежда стаята с различни светлини. Това въздейства върху сетивата на детето“, допълни Силвия Аврамова.

Интересна е и водната кула, в която с помощта на водата се движат фигури, които спомагат за концентрацията на вниманието на детето.

„Да кажа, че знам или имам опит в това точно какъв ефект ще се получи не бих могла да си позволя. Както Вие казахте днес ще открием сензорната стая и тепърва ще наблюдаваме ефекта от нея. Дай Боже наистина да се постигне това, което сме очаквали, за да може да обогатяваме допълнително с такива уреди, аксесоари, които да спомагат положителната емоция на детето, както и връзката между него и ресурсния учител, който ще провежда обучението“, каза директорът на основно училище „Петко Р. Славейков“  Силвия Аврамова.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21

Бяла Слатина за вота: "Загубили сме интерес, защото сме много "добре"

Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...

публикувано на 27.10.24 в 09:34
Димитър Пишев

Актьорът Димитър Пишев: Ние сме кукли в ръцете на недобронамерени кукловоди

"В кукления театър куклите оживяват. Как оживяват? Чрез кукловодите." Това казва пред БНР Димитър Пишев, професионален куклен актьор и кукловод от Русе.  " Искаме или не, ние сме кукли , но за съжаление, в ръцете на недобронамерени кукловоди." Пишев изтъква, че в кукления театър е необходимо взаимно уважение и обич между куклата и..

публикувано на 27.10.24 в 09:13
Сузан Генова и Лидия Витанова (от ляво на дясно)

Лидия и Сузан - две майки за повече грижа за децата с редки и злокачествени заболявания

Срещнаме ви с две жени, докоснати по най-силния начин от болката. Те са майки, чули за децата си диагнози на нелечими заболявания . Емоционално са преминали през целия спектър на болката, а физически са направили всичко възможно да се справят с последствията от нея. Оцеляли са в болката.  Може би са я приели, може би са я разбрали и затова..

публикувано на 23.10.24 в 12:11
 Отец Стилиян Табаков

Отец Стилиян Табаков и отец Алеко за поклонническите центрове у нас

Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски". Ивановските скални църкви са част от голяма лавра от манастир с 15 храма. Не всички са изследвани, но тези, които са видими са защитени от ЮНЕСКО. Ивановските скални църкви..

публикувано на 21.10.24 в 15:00