Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магията в историята или историята като магия

Павлина Павлова: Богомилите остават недооценени в нашата история

Авторката на „Боян Мага – синът на Симеон“ избира златни зрънца от архивите, за да опише образа

Фрагмент от корицата на романа

Новият исторически роман на Павлина Павлова е посветен на най-малкия син на цар Симеон Велики, известен като Боян магесник, с християнско име Венеамин. Работата си по този сюжет Павлина Павлова определя като събиране „на златните зрънца от историята, което беше много трудно, и съм ги навързала логически“.

„Като ученик в Магнаурската школа се запознава с двама сирийци, които му намират забранената по това време Книга на Енох, започват да му разказват за езотеричните учения. Той до такава степен се запалва, че заедно с тях поема към Египет, където в продължение на две години той ходи за известно време и бива посветен. Получава най-високото посвещение, защото достига до състояние да прави трансмутация на духа и физически да се превъплъщава – нещо, което тогава са можели само маговете. Но тогава думата маг е имала друго съдържание, не както сега. За да си маг, в такава висока степен посветен, ти трябва да си овладял науки като физика, химия, астрономия, геометрия. Той действително е постигнал много“, обясни авторката Павлина Павлова в предаването "Графити по въздуха".   

Фантазията в този роман е доста по-малко от очакваното, признава тя.

Всяка глава започва с буква от глаголицата

„Вътре ще намерите много интересни мои открития. Време е да започне да се говори за нашата азбука не като кирилица, а като българица. Защото ние имаме много древна азбука – като се започне още от руните, може би преди 6 хиляди години са писали на тях нашите прадеди – траките, и в тях още забелязваме елементи от бъдещата обла глаголица. По времето, когато живеят нашите славни царе – Борис, Симеон, Петър международен език на дипломацията е била глаголицата, защото е много трудна азбука и малцина са успявали, тя е като шифрована. Това е, от моя страна, един реверанс към тази азбука, от която е тръгнало всичко.“

Предишната книга на Павлина Павлова е посветена на Бялото братство и Петър Дънов. „Боян Мага е създател на богомилството, а Петър Дънов – негов продължител на по-късен етап. Това, което и при двамата ме порази, е тяхната изключителна духовна святост. Това са хора, носители на много положителна енергия.“

„И ако ние досега не сме поставили богомилите на мястото, което те заслужават в нашата история, това е, защото те отричат посредничеството на църквата между хората и Бога, съответно официалната църква ги преследва и за да няма конфликти между църква и управляващи владетели, се е стигнало до това те да бъдат отричани и гонени. Аз съм поразена от положителното, което те проповядват и възпитават.“

Павлина Павлова пише близо до градината си с розови храсти, семейство кълвачи и костенурка. 

Още любопитни подробности за историческия й роман - в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38