Окръжната прокуратура в Габрово изяснява обстоятелствата около нерегламентираното укрепване на моста на майстор Колю Фичето в Дряново. Съоръжението, което е паметник на културата от местно значение, бе подсилено в каменните основи с бетон, без да е спазена процедурата по Закона за културното наследство.
Сега на дневен ред е въпросът кога ще е готова техническата експертиза и ще се премине към изработването на цялостен проект за реставрация и консервация на съоръжението.
Кой поправи моста
"Малко преди Нова година на последната сесия на общинския съвет, общински съветник ми зададе въпроса дали съм наясно с извършения ремонт на моста, кой го е правил, как го е правил, защо го е правил и стана въпрос за това, че в основите на едната от колоните има излят бетон, който е укрепил моста", разказа пред "Хоризонт" кметът на Дряново Трифон Панчев.
В горната част на моста освен бетон има гипс, метални обкови, ламаринени лайсни, в които е поставено LED осветление, тоест "в годините който е минал по моста, се е упражнил върху него", подчерта кметът.
"Със сигурност голяма част от конструкцията е запазена автентична, но се вижда как в различните епохи и периоди всеки е оставял някакъв вид отпечатък върху тоя мост."
Панчев допълни, че според разкази на по-възрастни хора за последните 60 години са правени три или четири различни ремонта на моста.
Екзотично
"Хубаво е да се възстанови в автентичен вид, но това смятам, че може единствено архитекти от "Паметници на културата" и евентуално екип от Министерство на културата да го възложи на хора, които са се занимавали с реставриране на такива паметници. И не смятам, че дори този ремонт да не е направен, мостът е автентичен в момента. Положението е много екзотично с тоя мост", коментира кметът на Дряново Трифон Панчев.
Сигнал за разрушаването на моста е подаден от жител на община Дряново, на когото отговорили по Фейсбук. Бившият кмет признал, че има необходимост от спешен ремонт, уточни Панчев.
Следите се губят
"Че мостът е опасен, че може да падне, че се държи на един камък в конструкцията си, където е нарушена целостта на моста. Че в момента, в който реката спадне, ще започне незабавен ремонт. Оттам нататък няма никаква документация - нито писмо до Министерство на културата и Паметници на културата (Национален институт за недвижимо културно наследство) за съгласуване на ремонта. Нама разрешение за строеж от Община Дряново, тоест тя не е уведомена, не е издавала такова разрешение, не е възлагала, няма фактура, няма договор."
Според свидетели, ремонтни дейности са започнали през ноември.
Според кмета на Дряново критиките на общинските съветници са мотивирани от това, той е от друга политическа партия и "е най-лесно да го хвърлим него на вълците"..
"Аз съм съгласен, че не е законосъобразен този ремонт и има нарушения. И каквото зависи от общината и от мен като кмет, аз ще го направя като процедура и ще съдействам на абсолютно всички органи на реда и на всички, които идват да проверяват", увери кметът.
Има ли спасение за моста в Дряново и преодолими ли са щетите от досегашните ремонти?
Мостът в Дряново може да бъде поправен - това зависи от техническата експертиза, която предстои, оптимист е Маринов.
"Увреждането на моста е най-вече във фугировката, но тя се изчиства. Всичко е поправимо, няма непоправими неща, но нарушението е, че не са спазили Закона за културното наследство. Имало е сигнал до кмета. Кметът като знае, че е паметник на културата, трябвало е веднага да уведоми министъра на културата. И оттам нататък се вземат бързо адекватни действия. А не чрез дарение някаква фирма фантом, дали лицензирана, дали не лицензирана - все пак това е недвижима културна ценност, категория "местно значение", допълни архитектът.
За Владимир Руменов от гражданската инициатива за опазване на културно-историческото наследство "Форум наследство" случаят е противоречив.
"От една страна имаме похвалното желание на граждани или на фирма, не знам точно, които са се загрижили за паметника, защото той се руши. Това, дума да не става, е похвално, тъй като говори за отношение на гражданството към паметниците на културата", посочи Руменов.
Владимир Руменов смята случилото се с моста в Дряново за "много мощен сигнал към държавността, която от много години абдикира от своите ангажименти към паметниците".
В конкретния случай става дума за самоуправство, не за пробойни в закона, заяви още Руменов.
Различните мнения чуйте в звуковите файлове.
Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности. Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..