С книгата "Есен във Венеция" Андреа ди Робилант ни отвежда в романтична Венеция с биографичната история за големия творец Ърнест Хемингуей и неговата последна муза.
Историята започва през есента на 1948 година, когато писателят посещава за първи път Венеция. Тогава той е почти 50-годишен и не е публикувал роман от цяло десетилетие.
Там красивата венецианка Адриана Иванчич грабва сърцето му. Любовта вдъхновява Хемингуей да завърши няколко от великите си финални творби, сред които световния хит "Старецът и морето".
Авторът на книгата - италианският журналист и писател Андреа ди Робилант споделя, че при разчитането на писмата на Хемингуей, които е използвал в книгата, се е чувствал като в игра на пъзел, защото те са написани на различни езици - френски, английски, руски, испански. Музата на Хемингуей във Венеция - Адриана, му пишела на английски, но когато искала да бъде сериозна, използвала италиански.
"Сметнах, че е важно да се напише тази история. Това е история на Хемингуей, за която никой от биографите му не е споменавал. Смятам, че важното нещо в тази книга е как тази любовна история е повлияла на съзидателността на Хемингуей в последните години от живота му. За него са мислили, че е приключил като автор", обясни Андреа ди Робилант.
В последните 15 години от живота си Ърнест Хемингуей сътворява няколко шедьовъра. "Не е възможно да се разбере тази еволюция, този вулкан от съзидателност в живота му, ако не се отдаде необходимото внимание на връзката му с Адриана, която е продължила 8 години", смята авторът.
Най-вълнуващият момент е срещата на Адриана и Хемингуей. Според Андреа ди Робилант венецианците знаят за тази история. "Личният ми кошмар е да наблюдавам как хора на тълпи се придвижват като туристи с автобус по пътя на Адрина и Хемингуей", разказа още той.
България присъства по специален начин в живота на семейството на Андреа ди Робилант.
"България е много близко до сърцето на семейството ми, защото прапрадядо ми Карло Велише де Рубилант през 19 век е бил голям подръжник на идеята за независима българска държава. Той е бил италианският външен министър и се е борил за правата на българите на Берлинския конгрес. Както можете да си представите, България е много близко до сърцето ми", изтъкна Андреа ди Робилант.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.Превод в ефир: Мая Данчева
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..