Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възелът в енергетиката и Зелената сделка на ЕС

Синдикатите: Хората по места не виждат бъдещето си в енергийния преход

Има ли държавата алтернативи

Снимка: БГНЕС

Възелът в енергетиката си стои добре завързан, каза пред "Хоризонт" Александър Загоров от КТ "Подкрепа" в коментар по темата за Зелената сделка на Европейския съюз и бъдещето на въглищните централи. Според Загоров „ТЕЦ Марица изток – 2“ е застрашен и държавата трябва да предприеме мерки да го съхрани.

„Най-важното за нас като синдикати е, че там има заетост, която не можем заместим, производство на електроенергия, която не можем да заместим с други. Има шансове един регион от благоденстващ да стане бедстващ, ако започнат каскадно да отпадат ТЕЦ-ове, мини и  т.н. Става дума за региона на Раднево.“

Токът, произвеждан от „ТЕЦ Марица изток – 2“, излиза скъпо и когато няма необходимост, работи на минимална мощност, а ток се внася.

„Когато говорим за скъп ток, то трябва да говорим за организацията на пазара на електрическа енергия, не да се фокусираме върху една централа“, смята Антон Иванов от КНСБ. За да устоят на натиска на пазарните условия в „ТЕЦ Марица изток – 2“ са принудени да работят на 50% мощност, допълни той.

„От една страна говорим, че нито един в този енергиен преход няма да бъде изоставен. Хората на място обаче виждат, че те не се проектират в този преход“, коментира Антон Иванов.

Загоров припомни позицията на двата големи синдиката у нас, че Зелената сделка "убива" различни сектори на икономиката – енергетика, транспорт, селско стопанство, химия. „Защото всичко консумира електроенергия, а нашата електроенергия, която се добива, е базирана на въглища и на атомна енергетика“, посочи той. 

Бъдещето на Европа може да изглежда зелено и красиво, но когато се вгледаме в нашето бъдеще, то е застрашено, защото като на държава не ни се предлагат алтернативи, заяви още Александър Загоров.

До момента държавата се е ограничила до това да декларира, че ще запази производството от въглища, няма реални действия по инструментите на ЕС за удължаване на срока на работа на въглищните централи, смята Антон Иванов. „Такива инструменти приложиха вече редица страни, включително Полша, която е най-засегната от този тип преход.“

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петко Ковачев

Петко Ковачев: Ще си останем с най-зеления и неизпълнен ПВУ

Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..

публикувано на 17.12.24 в 10:59

Благотворително бягане ще опита да помогне на климатична експедиция в Амазония

и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..

обновено на 13.12.24 в 15:42

ЕК: Земеделците ще могат да събират и продават семена

Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена.  Онлайн петиция, която..

публикувано на 10.12.24 в 07:02

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26