Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кариера за инертни материали край Първенец вдига на бунт пловдивски села

Десетки жалби срещу инвестиционното намерение остават без отговор

Снимка: БГНЕС

Живеещи в пловдивското село Първенец и съседни населени места обявиха протестна готовност заради изграждането на кариера за инертни материали

Инвестиционното намерение на фирма „Толи“ ЕООД обхваща територии от около 210 дка на Първенец, близкото село Златитрап и пловдивските квартали Коматево и Прослав.

Местните жители се опасяват, че близостта на кариерата до няколко населени места ще влоши качеството им живот - те ще дишат замърсен въздух, камионите ще разбиват пътищата, а обработваеми площи ще бъдат унищожени.

До момента инициативният комитет е подкрепен с две декларации - на съветниците от Община Родопи, против кариерата са се обявили единодушно и пловдивските общински съветници.

Една такава кариера не може да ограничи своето въздействие само върху концесионната площ, аргументира позицията на жителите на Първенец Димитър Воденичаров от инициативния комитет. „Това е свързано със запрашеност, шум, падане на водите – подпочвените и надземните“, казва той.

Има и засегнати частни собственици, чиито имоти попадат в площта, на която ще оперира кариерата. „Те просто не искат да си дават земята за кариера. Повечето от тези земи са земеделски - обработваеми, плодородни земи. Отглеждат се лозя, черешови насаждения има, люцерни. Хората от тях се препитават“, разказва Воденичаров.  

Звезделина Кирякова от сдружение „Коматевци за Коматево“ уточнява, че Коматево по права линия е на около 2 километра и половина. „И нямаме никаква буферна зона, която този прах да спира. Ветровете са в наша посока. Дори ще бъдем по-засегнати от Първенец. Тук, родопската яка, би трябвало да бъде „спалнята на Пловдив“, хората искат да си живеят на спакайствие, на тихичко, на малко по-чист въздух“, коментира тя.

Разрешението за проучване на обекта е издадено на фирмата още през 2011 година. Сега тя кандидатства за концесия за добив на пясък и чакъл за период от 35 години. Общественото обсъждане на 11 февруари на доклада по ОВОС не се е състояло заради заболяване на инвеститора Тодор Воденичаров. По думите му документацията е изрядна и хората нямат основания за притеснения.

Камионите няма да преминават през селото. Въздухът няма как да се замърси, няма да има фини прахови частици – тези материали ще се промиват с вода. Как да падне водата или да изчезне? Водата е на 20 метра дълбочина при пробите, а разрешението да копаем е до 14 метра“, подчертава Тодор Воденичаров. Всички институции са дали положително становище, не сме нарушили закона никъде, категоричен е инвеститорът.  

Общо над 40 са подадените жалби до различни институции, като много от тях са останали без отговор, оплакват се местните жители.  

Продължаването на процедурата зависи от бъдещото решение по доклада за ОВОС, уточни Станислав Станков, оглавяващ дирекция „Природни ресурси и концесии“ в Министерството на енергетиката.

„Ако в доклада по ОВОС се докаже, че евентуалното реализиране на инвестиционното намерение няма да окаже негативно въздействие върху околната среда и човешкото здраве, е възможно да бъде издадено търговско откритие – документ, с който се удостоверява регистрирането на находище. Което е основание за заявление на концесия“, посочи Станков.

Още информация по темата - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24