Роден през 1930 г. в Бергамо, Бонати става свидетел на Втората световна война - преживяване, което го тласка към силните преживявания, свързани със скалното катерене и алпинизма. На 19 години изкачва Северозападна стена на Пиц Бадиле, на 21 прави премиерно изкачване на Източната стена на Гран Капусин. През 1953 г. осъществява първо зимно изкачване на Северната стена на Cima Ovest di Lavaredo. Година по-късно участва в историческата италианска експедиция, осъществила първото изкачване на К2. Бонати стига на около 8000 метра, но благодарение на саможертвата му (качва кислородните бутилки, нужни за атаката на върха на двама алпинисти) целта на експедицията е изпълнена. През 1958 г. изкачва по нов маршрут Гашербрум IV (7925 м) в Пакистан. Следват още премиерни изкачвания, сред които - зимно преминаване по реброто Walker на Гран Жорас и соло зимно изкачване на Северната стена на Матерхорн (1965 г.). Същата година се отказва от алпинизма и се отдава на приключенски и изследователски експедиции. Пише за италианското списание “Епока”. През 2009 г. бе официален гост на Банско филм фест.
“Моите планини” е първата книга, която Бонати пише и която се превръща в крайъгълен камък в литературата за алпинизъм. След близо 60 години от нейното написване тя продължава да е изключително актуална и жива, точно както класическите произведения в световната литература, пише в предговора на новото българско издание Сандро Филипини, италиански журналист и личен приятел на Бонати. “За разлика от предшествениците си и на тези след него, Бонати не описва толкова условията, колкото емоциите”.
Книгата излиза от печат през 1962 г. в Италия, а две години по-късно - и у нас. Заради големия интерес през последните години (вече не може да се намери дори в антикварните книжарници), издателство “Вакон” решава да я преиздаде, обяснява Елеонора Гаджева, главен редактор на издателството.
За големите разочарования, свързани с алпинизма и хората, но и за любовта към планината и силата на човешкия дух, описани в “Моите планини” - чуйте в звуковия файл, интервю с Елеонора Гаджева и Сандро Филипини.
---
Новините следете в рубриката ни "Екстремните спортове". Можете да я слушате като подкаст тук.
Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..