Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече от половин век сляп мъж бие камбаните в храма "Рождество Христово" в град Шипка

Храм "Рождество Христово" в Шипка

Повече от половин век сляп мъж бие камбаните в храма "Рождество Христово" в град Шипка. Дечко Гарбатулов е на 73 години, има проблеми със зрението от малък, а повече от десетилетие е напълно сляп, но продължава да изпълнява задълженията си на звънар в храма. И днес, на Националния празник на България, 12-те камбани в историческата църква отново ще запеят в ръцете му.  

От къщата му до храма са 750 крачки. Някога тичал до там за минути. Сега е прегърбен и напълно сляп, но познава всеки сантиметър от маршрута - тротоара, стълбите и дърветата. А всички в Шипка познават тракането на белия му бастун.

На входа на храма винаги сваля шапката си и се прекръства. После пипнешком отключва стълбището към камбанарията.

Крачка напред и една вляво. Размахва ръце и напипва парапета на извитата метална стълба, която води при камбаните. Мистерия е как с прецизни движения преодолява стълбите за по-малко от 30 секунди. И вече е горе при своя инструмент. 17 камбани с различна големина и глас. Общо 22 тона метал. Не ги вижда, но ги усеща. Звъни с цялото си тяло. Като свещен ритуал.

Песента на камбаните го връща назад в годините, когато се учел от старите звънари, руснаци преселници в Шипка. Викали им белогвардейците.

Често спира и си говори с посетителите. А за историята на Шипка може да разказва с часове.

Често се гневи на сегашните първенци, че не уважават историята и я изопачават.

Тъмнината на битието му осветяват спомените. С невиждащите си очи мислено изминава отново и отново пътеката нагоре към историческия връх. Осеяна с кости и слава.

На Националния празник закача пред къщата си не едно, а цели 3 български знамена. За почит и слава на загиналите за свободата на България. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48

Литература, любов и кауза - вдъхновяваща история за приятелство от Добрич

Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза. Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието "Не може да е късно за любов". Уверена, че именно..

публикувано на 02.01.25 в 10:20

Споделени празници с Франк и Брайън Хърбърт, Дилън Томас и... ChatGPT

"Дюн: Пророчеството" стъпва върху разработките на сина на Франк Хърбърт, Брайън, който (в съавторство с Кевин Андерсън) дописва сюжета, за да разберем как се стига до бъдещата епоха, измислена от баща му. Детето не е много непослушно. Следва подробни бележки, оставени от таткото. Изображението е генерирано с..

публикувано на 31.12.24 в 13:34

Какво се крие зад блясъка на стъклените коледни играчки?

Изработването на стъклени коледни играчки започва преди повече от 250 години в някогашното село, сега град Лауша в Източна Германия. Преди това хората са украсявали коледните си елхи със сушени плодове, шишарки, жълъди или с всичко, което им е останало от реколтата през годината. Според преданията, една година в Лауша реколтата била много..

публикувано на 30.12.24 в 12:01
Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница

Старшата акушерка Станислава Копанкова обича много децата и им се радва искрено

Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница "Шейново". За нея грижата за бебетата и професията акушерка е една от най-хубавите. С огромна любов се грижи за новородените деца. Спонтанно решава да стане акушерка. По време на държавния стаж разбира, че неонатологията е нейната професия. "Много ми..

обновено на 29.12.24 в 07:17