Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли Covid-19 да доведе до революция в социалните жестове

Засега изглежда няма какво да замени ръкостискането

Ще промени ли "новото нормално" хилядолетни ритуали, изразяващи близост, уважение и доверие?
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Политици и обикновени граждани се включиха в изграждането на надгробна плоча за социален ритуал с ключово значение в демокрации по западен модел. Ще се намери ли заместител на обичай, който до скоро бе логичен завършек на официални срещи, интервюта за работа и бизнес сделки за милиони? Обречено ли е ръкостискането след епидемията от Covid-19? 

В Туитър ръководителят на Световната здравна организация написа, че сега предпочита да поздравява с ръка на сърцето, а представител на доставчик на здравни услуги посрещна с лакът подадена от президента Доналд Тръмп ръка. В годината на Covid-19 „новото нормално“ преобрази и начина ни на общуване.

Отдаваме физическия жест на това как определена личност се отнася към нас. Това ние наричаме метавъзприятие,” казва д-р Джулиана Шрьодер, професор по организационен мениджмънт към Факултета по бизнес към Университета "Бъркли".

Едно от изследванията на д-р Джулиана Шрьодер показва, че човек, който се ръкостиска, има добри намерения към вас, кара ви да се отнасяте по-отзивчиво в контекста на преговори.

В момента съветът към хората е да не се здрависват и вместо това да показват знака за мир, да си поставят ръка на сърцето, да помахат или да използват лакти. Това ли е краят на ръкостискането?

"Това, което открихме е, че ритуалите, които са били налагани в обществото в продължение на дълги периоди от време, трудно отшумяват. Те се превръщат в навик в съзнанието на хората, така че в много различни ситуации е почти автоматична реакция да се протегне ръка при първа среща. Може и да се получи с тези алтернативи, които споменахте - да приемат значението на ръкостискането и да служат като заместител, но може и да отнеме доста време за подобна подмяна на ръкостисканетоХората могат да продължават да го правят, защото забравят, защото тези жестове нямат същото значение за тях…Не изключвам период на неловкост, в който да не се знае как при общуването да се изпратят същите сигнали“, коментира Джулиана Шрьодер.

Подобна неловкост се очертава по време на бъдещи лидерски срещи. Вземането на важни политически решения без кадри с усмивка и силно ръкостискане изглежда немислимо.

Проведохме експеримент за това. Казахме на участниците да казват, че са болни. "Много съжалявам, не мога да се здрависвам, защото съм болен". Това беше преди коронавируса. Смятам, че определено хората могат да се извинят и да кажат, че не се чувстват комфортно и да предложат алтернатива като докосване по лакътя или друг жест. Но това, което открихме е, че дори да имаш легитимно извинение да се здрависаш, човекът насреща се чувства неприятно, така че това е неизбежно да се случи“, разказва Шрьодер.

В преходния период в търсене на нов ритуал д-р Шрьодер казва, че за да е успешен, процесът трябва да тръгне отгоре. Силните на деня застават зад жест, останалите започват да имитират и така до момента, в който самите ние оказваме натиск на ближния да приеме новия жест. Този жест, обаче трябва да отговаря на определени условия.

Жест с качества на ритуал е обвързан с формалности - трябва да се извърши по правилния начин всеки път. Има определен брой характеристики, които са специфични, разпознаваем е. И, разбира се, трябва да е значим. Може би ще е лесно да е значим, защото ще "наследи" значението на ръкостискането, но пък например една усмивка няма да е достатъчна, според мен. Усмивката не е като ритуал, защото около нея има доза неяснота. Потупването с лакти изглежда несериозно и неофициално. Не мога да си представя жест, който да заеме мястото на ръкостискането", подчертава д-р Джулиана Шрьодер.

Няма единодушие по въпроса за произхода на здрависването. За някои един от първите записи е на ръкостискане между асирийски и вавилонски лидер в средата на девети век преди новата ера. Други пък твърдят, че жестът се е появил с цел да се покаже на човека срещу нас, че не носим оръжие.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панагюрското съкровище като магия и шедьовър на тракийското изкуство

В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще се състои конференция, а кулминацията на програмата ще е на 8-и декември – това е денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския шедьовър по време на..

публикувано на 04.12.24 в 06:34

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада е гост в 62-ти епизод на рубриката "Америка- илюзии и релности" .  "Когато казах на моята баба, че ще ходя в кулинарно училище, имаше едно дълго мълчание и след това тя ми каза, че дядо ми е ходил в университет, майка  ми е ходила в университет, баща ми е ходил в университет, тя е ходила в..

публикувано на 03.12.24 в 13:35

В Израел бе открита изложба с част от архивите на Кафка

100 годишнината от смъртта на световно известния писател Франц Кафка се отбелязва в три големи библиотеки в света които разполагат с части от архивите му. В Оксфорд и в Германия изложбите бяха открити на шести юни – датата, на която е починал. В националната библиотека на Израел тя се открива чак сега заради войната. На пресконференция..

публикувано на 03.12.24 в 13:33

Мартин Мартинов: Кой човек, който има - ще стои един час в дъжда, за да вземе кутийка топла храна?

Повече от 7 години Мартин Мартинов, собственик на ресторант в централната част на София, храни през шестте студени месеца бездомни, безпарични, отритнати от обществото хора .  Инициативата му "Подай ръка" се е трансформирала във фондация, чрез която той приема помощ - пакетирана храна, от хора, желаещи да станат съпричастни.  Тази есен е бил..

публикувано на 02.12.24 в 14:07

Българското политическо меню

Oops!…They Did It Again! След поредното председателско фиаско в депутатските ясли, над които грее призрака на миналите Коледи, че и на една петолъчка, не ни остава друго, освен да си плюем в пазвите (за по-суеверните) или горещо да се помолим (за вярващите). Барем се сдобием с насъщния политик, а Бог прости нам глупостта ни,..

публикувано на 01.12.24 в 22:49

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството

Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.

публикувано на 30.11.24 в 13:22

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07