Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българка от Лондон завещава пари за детска площадка в Тутракан

Снимка: Венета Николова

Паркът в Тутракан скоро ще има своята площадка, на която децата ще карат ролери. Това е последната воля на българката Боянка Йонова, която преди да почине в Лондон е завещала всичките си спестявания на „Ротари България“, а нейната воля е парите да бъдат използвани за изграждането и поддръжката на детската площадка в родния ѝ град на брега на Дунав. 

Боянка Йонова e завещала на хуманитарната организация над 150 000 лева от личните си спестявания. Българката не успява да пребори рака и си отива от този свят преди година в британската столица.

Великотърновската адвокатка Даниела Минева е изпълнител на завещанието на живялата дълги години в Лондон Боянка Йонова и движи процедурите по осъществяване на благородното начинание. В Тутракан вече тече процедура по изменение на Подробния устройствен план на парка до бащината къща на Боянка Йонова за ситуиране на детската площадка. Екип от софийски архитекти работи по проекта за самите съоръжения. 

"Това беше абсолютно осъзнато нейно решение, не е някакво моментно, ей така да го е взела. Есента на 2017-а при едно от нейните идвания в България тя повдигна темата за завещание – „Искам да ти кажа, че тези пари искам да отидат за нещо, което ми е останало като блян и детска мечта“, разказва Даниела Минева.

Паркът в Тутракан Снимка: Радио ШуменРешенето на 57-годишната Боянка Йонова не е случайно. Нейното детство е преминало в парка в Тутракан и по брега на Дунав, където е разпръснат и прахът от урната ѝ. 

Адвокат Минева също е родом от Тутракан. Двете жени се запознават в старата столица. Йонова е търновска снаха, завършила е Великотърновския университет и е останала да работи в един от местните заводи. Пътищата на двете жени се кръстосали преди близо три десетилетия.

„Запознанството ни стана по повод упражняваната от мен професия. Някъде в средата на 90-е години предприятието, в което тя работеше, направиха работническо-мениджърски екипи във връзка с тази приватизация. Тя беше за ремонт на битова техника, нещо, което почти вече не го правим. Беше сред активистите в онези първи години на СДС. Лошо ѝ се стече в десетина години след това животът. Във фирмата, която приватизираха, голяма част от хората се пенсионираха. Тя замина да работи в Англия“, допълва Даниела Минева.

Двете жени продължили да поддържат контакти през годините. Синът на Боянка Йонова починал, а две години след това тя се разболяла от рак. Когато разбрала тежката диагноза, българката потърсила приятелката си адвокат, за да я помоли да сбъдне детската й мечта. 

Първоначално Йонова искала да завещае парите си на адвокатката със същата воля – да се изгради площадка за ролери за децата от Тутракан. Великотърновската юристка отказала и я посъветвала да се насочи към неправителствена хуманитарна организация, занимаваща се с обществени инициативи, защото по този начин по-лесно ще се осъществи контрол върху дарението. 

Реклами на "Ротари" в Лондон помогнали на Боянка Йонова да вземе решението, изтъква изпълнителят на завещанието ѝ адвокат Даниела Минева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49