Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реставрират близо 200 препарирани животни в училище във Велико Търново

Снимка: Здравка Маслянкова

Експерти от Националния природонаучен музей при Българската академия на науките ще реставрират препарираните животни от колекцията на Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ във Велико Търново. Търновското училище е единственото в страната, което притежава подобна колекция от близо 200 препарирани животни и птици. Експонатите са събирани в продължение на един век и са съхранени в специален кабинет.

Най-старата гимназия във Велико Търново „Св. св. Кирил и Методий“ пази уникална колекция от 182 препарирани животни. Някои от уникалните дори за страната екземпляри са сериозно пострадали и се нуждаят от реставрация. Дълги години животните са били в бившия музей на гимназията, който през годините е станал складът на училището, а днес е кабинетът по биология и химия, разказва учителката по биология Пламена Василева:

„Когато дойдох в гимназията, видях колко всъщност ние сме богати и колко ценно наследство са ни оставили, все пак ние сме първата гимназия във Велико Търново и имаме най-много препарирани животни. Най-интересни за децата са маймунката, кенгурото, дивата котка, също така алигаторът. Имаме много видове птици“, допълни Василева.

Пламена Василева        Снимка: Здравка Маслянкова

Тепърва ще се разплита историята как птицата Киви, трите колибри, чапли, щъркели, пеликан, хамелеон и още десетки препарирани животни са се озовали в Хуманитарната гимназия през годините, разказва директорът на училището Павлин Витанов:

„Те са събирани през годините в продължение на повече от век. Най-много екземпляри, по наши сведения, са от 30-е години на XX век. Те са събирани главно чрез дарения, а също така и самото училище явно ги е закупувало. Това е благодатна тема, ако някой иска да я изследва. Тъй като се затрудняваме с нашите възможности да установим и идентифицираме всички екземпляри, особено птиците, чиято окраска е избеляла за толкова години, се обърнахме към БАН за съдействие и те ни отговориха в рамките на три дни, което за мен беше учудващо, но явно и те искат да видят нашата богата колекция и да ни помогнат“, подчерта Витанов.

Специалистите от Природонаучния музей към БАН са поели ангажимента безплатно да помогнат за възстановяването на експонатите. Запазени са и десетки животни в стъкленици с формалин, включително и човешки ембрион, както и вкаменелости. Уникалната колекция със 182 препарирани животни ще бъде използвана в обучението на учениците, разказва учителката по биология Пламена Василева:

„Полезна е за децата да могат да наблюдават животинките в реални размери, да могат да си ги представят, защото въпреки богата илюстрация на учебниците, е много трудно те да си ги представят, а това тук е нагледно, те могат да се докоснат до тях, да видят реалните им размери“.

Павлин Витанов                     Снимка: Здравка Маслянкова

База за създаването на природонаучен музей може да бъде тази богата колекция, признава директорът на Хуманитарна гимназия Павлин Витанов:

"Целта е освен нашите ученици, които са от Основно училище „Христо Ботев“ и Профилирана хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“, да ги видят и останалите ученици от Велико Търново, а защо не и от цялата страна да идват децата да видят тази богата колекция, която не може да бъде видяна събрана на едно място дори в природонаучните музеи“.

Снимка: Здравка Маслянкова

Колекцията от животни, събирана през годините от Никола Михайловски, Петко Славейков, Тодор Шипков и революционерите Иларион Драгостинов и Стефан Стамболов, които са учителствали в Хуманитарната гимназия, отново ще е достъпна за учениците.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40