Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мечтата на Петя Гарова се сбъдва след репортаж на БНР

Петя Гарова
Снимка: Пламен Христов

32-годишната Петя Гарова от Луковит намери работа след излъчен за нея репортаж по програма "Хоризонт" на Българското национално радио.

Тя знае какво е "да имаш нужда от подкрепа, от човек, който да е до теб, да ти помага".

Петя получи много подаръци и на гости й бяха областният управител на Ловеч Ваня Събчева и зам.-кметът на град Луковит Георги Георгиев.


Петя Гарова

Петя иска да работи и да учи. Иска нещо ново в живота й, но най-вече - да бъде полезна за обществото и за себе си. Иска също всички да бъдат по-толерантни към хората с увреждания:

"Много хора като мен трудно намират своя път - за работа, за обучение. Трудно се справят. Много родители се борят за децата си, да бъдат реализирани в това общество. Аз не ги съдя хората, защото някога децата като мен са били скривани от това общество и хората не са се сблъсквали с това нещо, не са знаели че съществуват различни хора и затова сега е малко трудно“, каза тя и допълни:

“Ето сега се борим за достъпен транспорт, за достъпни улици, за достъпни работни места дори, за да могат хора като мен да работят без да са зависими от някой“.

Най-тежките случаи нямат шанс да имат асистент и са заложници на собствените си домове, вместо да се развиват и да виждат слънцето отблизо. Те нямат шанс да отидат дори до парка, защото нямат асистент", казва още Петя.

Петя Гарова

“Да е много здрава и да продължава да има мечти“, пожела на Петя областният управител на Ловеч Ваня Събчева:

"В момента се чувствам много щастлива. Когато чух записа, много се трогнах. Изказвам благодарност към вас, защото сте намерили Петя. Лично на мен ми стана неприятно, че не съм знаела за този случай и научих от вас, но и много се трогнах. Мисля, че когато всички работят заедно - и вие журналистите, и ние - държавната власт, както и от местната власт, се получават точно такива добри неща за хората, които заслужават“.

От община Луковит поеха ангажимент да подкрепят Петя за бъдещото й развитие. Зам.- кметът Георги Георгиев й предложи работа:

"Ще определим мястото за нейната работа. Ще помогнем за нейното обучение в сферата и в длъжността, която ще заема. Ще се радваме тя да бъде доволна от нашето сътрудничество и взаимна работа“.

Незабравимият рожден ден на Петя Гарова организира кореспондентът на БНР в Ловеч Пламен Христов.

Петя Гарова

Репортажа чуйте в звуковия файл





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47