Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време и внимание - най-ценният подарък за дете без родители

| обновено на 19.07.20 в 18:01
Снимка: Фондация „Подарете книга”

Едно от най-ценните неща, което можеш за подариш на дете от дом, е твоето време“. Това сподели пред БНР доброволецът от фондация „Подарете книга“ Бени Бакхуия.

От 2010 година насам доброволци от фондацията посещават деца, лишени от родителски грижи из цяла България. 

Тази година Бени завършва обучението си за офицер в Националния военен университет „Васил Левски“.

„Повечето деца от тези институции са свикнали на изолиран живот, в който те не искат да допуснат никого поради простата причина, че повечето хора в живота им са такива, които не се интересуват реално от тях. Тук може би е едно от най-важните появявания – появата на доброволеца. Човекът, който независимо от ангажиментите си, отива да види това дете, да му покаже, че е значимо на този свят и че не трябва да мрази всичко независимо от това, което му се е случило“.

Основател на „Подарете книга“ е Благовеста Пугьова. Стартира фондацията, след като дълги години се среща с различни истории на децата от домовете.

В началото си представях „Подарете книга“ като нещо много приятелско, нещо много лесно. Те четат и стават супер смели и борбени хора. Това с книгите, което правим, е, че даряваме на децата внимание“.

София Иванова е проектен координатор на фондация „Подарете книга“. Предпочита да я представят като дългогодишен доброволец, тъй като много по-дълго е служила на фондацията в тази роля. Запознава се с инициативата от свои колеги доброволци: 

„Нямаше изобщо колебание в мен дали аз да отида да посещавам дом. Както за най-добрата си приятелка не бих имала само една любима история, така за децата от дома също нямаме една история. Както, когато с децата от два дома в Лом направихме мартеници и за награда с парите ги заведохме на екскурзия“.

Какво научава Благовеста Пугьова след дългото общуване с доброволци:

„Гледайки статистиките в сайта ни, може би около 2-3 хиляди души доброволци са минали през фондацията, от тях 500 са постоянни доброволци и ментори на децата. Общуването с такива хора е супер зареждащо. Общуването и историите между децата и доброволците са най-ценното нещо“.

В момента, поради ограниченията заради коронавируса, инициативите на „Подарете книга“ не могат да се случват физически. София Иванова признава, че ѝ липсват срещите с децата:

„Чуваме се с децата непрекъснато. Разказваме им какво е пандемия и всичко за болестта и мерките. Минахме на онлайн режим и за целта започнахме кампания за набиране на стари мобилни устройства, които да дарим на децата. Най-новата ни идея е стипендия на фондацията. Всяко дете си поставя цел и заедно с доброволец трябва да я изпълни. Целта на детето трябва да е образователна и се работи дигитално заедно с доброволеца“.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16