Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деян Енев: Младите хора си поискаха България обратно

Огромната вина на Бойко Борисов е, че даде огромни сфери под аренда на паразити, смята писателят

Деян Енев
Снимка: БГНЕС

„Истинската песен на днешните протести трябва да бъде песен за тамбура с една струна и да бъде един тъжен речитатив, до дън земя. Това е един от виковете, които България вика и които идват от дън гърдите ѝ. Такава обществена енергия се събира трудно, иска се време. И си мисля, че за още 7 години още много лоши неща могат да се случат с България.“ Тази позиция изрази в предаването „Изотопия“ писателят Деян Енев, автор на 15 книги, сред които няколко сборника с разкази.

Писателската проницателност не е за хвалба. Тя е част от занаята на писателя – по разни сигнали, които излъчват времето и атмосферата, писателят вижда неща, които доста хора виждат по-късно, споделя Енев.

В един от неговите текстове, писан през 2002-2003 година, се говори за пленената държава, която сега младите хора се опитват да си издърпат обратно. Писателят смята, че едно от най-хубавите неща в сегашния протест е младостта. „Цял живот пиша за моята огромна болка, че младите хора напускат България. Сега изведнъж се случи някак си обратното – те, една част от тях, се върнаха и си поискаха България обратно, което за мен е най-красивото нещо в този протест.“

Протестът е за нещо, което всички знаят, само че за него не се говори, говори се малко, под сурдинка, подчерта Деян Енев.  

Огромни сфери от тая държава са дадени под аренда на кръгове, които са паразити, които се опитват само да смучат от ресурса на тези огромни обществени сфери. (...) Вината на Бойко Борисов, голямата вина е, че той раздаде тези сектори под аренда, за да има управленски и медиен комфорт. В крайна сметка на младите хора им дойде до гуша и повече такова нещо не искат да търпят.“

Защо досега никой не се сезира и самосезира за тази огромна кражба и бракониерство на дървесина, която тече в България от десетилетия? От време на време се появяват снимки на тирове, които всяка минута преминават по горските пътища на Родопите, на Стара планина, на Странджа. Аз не съм чул досега някой правоохранителен орган да се заеме с това. Защо? И така нататък", коментира Енев.

Паметта, истинската памет не може да бъде подменена, вярва той. 

Част от текстовете на Деян Енев в Портал „Култура“ са посветени на протестите през 2013 година. „Ако сега почна да ги пускам в Портал „Култура“, тези, които не са ги чели, изобщо няма да разберат, че става дума за време отпреди 7 години.“

Носталгията е много важна сила за човека и за твореца. Тя е сортирала и откроила емоционалната сила на спомените, изтъкна още Деян Енев.

„Това е един твой склад с непроменими неща, към които винаги можеш да се връщаш, за да черпиш сила от там. За беда местата, които сме били щастливи да видим и които могат да се превърнат в една носталгична пътека за нас, все повече намаляват. Селата, в които аз съм живял като дете, вече не са онези села, а са просто села с рухващи и падащи плевни и с училища, в които се разхождат кози. Тези сцени трудно ще създадат носталгия в теб, но могат да предизвикат гняв срещу хората, които отрязаха такъв огромен обществен ресурс, че да се случат тези неща.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53