Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Слави Стоев за силата на емпатията: от играчките до площадите

Силата на слабите е в това да ти пука за другия и да инвестираш в общи каузи

Слави Стоев
Снимка: Ани Петрова

„Най-тъжният елемент на робската психика е в това да не се грижиш за обществото си, а за личното си оцеляване, да си добре позициониран спрямо силния, за да оцелееш“. Това каза в интервю за предаването „Преди всички“ психологът, организационен консултант и автор на детски книги Слави Стоев.

Неговата нова книга „Играчките на Моника“ е посветена на силата на привидно слабите и зависимите. Стоев е искал да изрази „идеята за това, че когато се чувстваме слаби, ние сякаш забравяме, че можем да намерим подкрепа у другите слаби и когато се съберем и съюзим, ние придобиваме сила“.

От играчките до площадите - какви аналогии могат да се направят между случващото се на площадите и описаното от Стоев: 

„Това, което събира хората на площадите, е солидарността, способността ни да търсим подкрепа в съюзяването си, за да можем да имаме по-голяма сила и да оказваме натиск върху привидно всесилните или много по-силни от нас – фундаменталната идея на демокрацията. Колкото се може повече хора да имат някаква власт и контрол върху живота си, което става през съюзяването, през това да ти пука за другия и да си готов да инвестираш в общи каузи, които разбираш, че са и твои собствени.“

В книгата основната валута, с която играчките разполагат, е любовта на детето, на което те принадлежат, разказа авторът пред „Хоризонт“. 

„Това е онзи ресурс, за който се борят играчките в шкафа на Моника. Ресурсът на любовта - да бъдат търсени, да бъдат важни, да бъдат значими, да съществуват“.

Фокусът на книгата е върху способността да разбираш другия и да проявяваш съчувствие към него. Играчките правят откритието, че всъщност не са толкова зависими от силния, от онзи, който държи валутата на любовта – детето в лицето на Моника.

А всъщност могат да направят живота си много по-добър, когато се подкрепят помежду си. И това, което променя съдбата на нежеланите сред тях – на онези, които живеят в дъното на шкафа, е че те дават шанс Моника да ги открие“.

Колкото повече се опитваме да разбираме чувствата на другия, толкова повече укрепва социалната тъкан между нас. Природата ни е дала емпатията, за да можем да се социализираме и да живеем заедно в групи, коментира още психологът Слави Стоев. 

„За съжаление, в този относително уреден свят, в който живеем, ние сме забравили важността на силата да сме заедно и да разбираме другия“.

Как в книгата нещата се променят?

Моника не се променя. Моника си е господарят. Тя е онзи, който раздава любовта. Това, което се променя всъщност, е животът на играчките в шкафа“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09