„Най-тъжният елемент на робската психика е в това да не се грижиш за обществото си, а за личното си оцеляване, да си добре позициониран спрямо силния, за да оцелееш“. Това каза в интервю за предаването „Преди всички“ психологът, организационен консултант и автор на детски книги Слави Стоев.
Неговата нова книга „Играчките на Моника“ е посветена на силата на привидно слабите и зависимите. Стоев е искал да изрази „идеята за това, че когато се чувстваме слаби, ние сякаш забравяме, че можем да намерим подкрепа у другите слаби и когато се съберем и съюзим, ние придобиваме сила“.
От играчките до площадите - какви аналогии могат да се направят между случващото се на площадите и описаното от Стоев:
„Това, което събира хората на площадите, е солидарността, способността ни да търсим подкрепа в съюзяването си, за да можем да имаме по-голяма сила и да оказваме натиск върху привидно всесилните или много по-силни от нас – фундаменталната идея на демокрацията. Колкото се може повече хора да имат някаква власт и контрол върху живота си, което става през съюзяването, през това да ти пука за другия и да си готов да инвестираш в общи каузи, които разбираш, че са и твои собствени.“
В книгата основната валута, с която играчките разполагат, е любовта на детето, на което те принадлежат, разказа авторът пред „Хоризонт“.
„Това е онзи ресурс, за който се борят играчките в шкафа на Моника. Ресурсът на любовта - да бъдат търсени, да бъдат важни, да бъдат значими, да съществуват“.
Фокусът на книгата е върху способността да разбираш другия и да проявяваш съчувствие към него. Играчките правят откритието, че всъщност не са толкова зависими от силния, от онзи, който държи валутата на любовта – детето в лицето на Моника.
„А всъщност могат да направят живота си много по-добър, когато се подкрепят помежду си. И това, което променя съдбата на нежеланите сред тях – на онези, които живеят в дъното на шкафа, е че те дават шанс Моника да ги открие“.
Колкото повече се опитваме да разбираме чувствата на другия, толкова повече укрепва социалната тъкан между нас. Природата ни е дала емпатията, за да можем да се социализираме и да живеем заедно в групи, коментира още психологът Слави Стоев.
„За съжаление, в този относително уреден свят, в който живеем, ние сме забравили важността на силата да сме заедно и да разбираме другия“.
Как в книгата нещата се променят?
„Моника не се променя. Моника си е господарят. Тя е онзи, който раздава любовта. Това, което се променя всъщност, е животът на играчките в шкафа“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Владина Цекова е обиколила над 70 държави , продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор , има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко" . Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители , майката е по рождение с това състояние, а..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор..