Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арменците честват големия християнския празник Успение Богородично

Арменска апостолическа църква в София
Снимка: facebook.com/ArmenianChurchSofia/

Арменската общност в страната чества големия християнския празник Успение Богородично, който беше почетен от източноправославните християни в събота. По традиция, арменците отбелязват празника винаги в неделния ден, най-близък до 15-и август. Днес храмов празник честват арменските църкви в столицата, Шумен, Русе и Силистра, които носят името на Богородица.
Макар да са сред малките етнически общности, наброяващи едва около 20 000 души, според неофициалната статистика, арменците са успели да съхранят своята идентичност в годините и се отличават с ярко присъствие.

Денят, в който арменците почитат Божията майка, е един от петте големи за общността празника, сред които Великден, Рождество Христово, Кръстовден и Вартавар - празникът на водата.

"При нас, арменците, този празник има две същности - езическа и християнска. Езическата съвпада с древноарменския празник на плодовете, посветен на богинята Анахид като майка на природата, остатък от който езически празник е традицията да се освещава гроздето, която традиция е пренесена и в празника Успение Богородично", разказа Кусан Хадавян, свещенослужител в Арменската апостолическа православна църква "Света Богородица" в София.

Традицията повелява първото грозде, което се яде за годината, да е осветеното, което се раздава след църковната служба, обясни Елиза Нишанян, член на Софийския клон на арменската благотворителна организация "Хом".

"Както Света Богородица е майката на всички ни, така и гроздето се счита за царица на всички плодове. От осветеното грозде се занася в дома и това грозде се раздава между членовете на фамилията“, допълни Нишанян.

Неизменна част от празника е раздаването на курбан, наречен мадах, който се приготвя от жените от общността предходния ден. Според арменската традиция след всеки от петте големи празника вярващите отбелязват задушница и отдават почит към паметта на починалите. Заради пандемията от Covid-19 част от обичаите тази година няма да бъдат изпълнени. Както на Великден, така и днес празничната литургия беше предавана онлайн.

Ако българите се запознаят с миналото на арменците заселници, ще почувстват, че сякаш препрочитат историята на своя народ, смята Кусан Хадавян. 

"Измежду всички малцинства, живущи на територията на България, може би арменците най-близко стоят до българите - главно с две неща. Защото и ние сме християни и другото, което е, че през вековете и ние сме имали сходна историческа съдба, и ние сме били близо 6 века под робство, подобно на българския народ."

Целия репортаж на Еленица Маринова можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49