Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училищата се подготвят за присъствена форма на обучение

119 СУ „Академик Михаил Арнаудов“
Снимка: Фейсбук/119 СУ „Академик Михаил Арнаудов“

Учебната година ще започне с присъствена форма на обучение, потвърди министърът на образованието Красимир Вълчев в интервю за БНР. Социалните партньори са се обединили около това решение преди 20 дни на отраслов съвет в Министерството на образованието и науката, коментира Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.

Според Стаматов правилният начин на започване на учебната година е с присъствено обучение в класните стаи.

"Задължително необходим ни е протоколът от медицинско естество, който здравните експерти и специалисти ще подготвят, защото той има задължителен и унифициращ характер за всяко едно учебно заведение. Медицинският елемент на протокола казва детайлите по отношение на превенцията, както и по отношение на излизането в друга, различна форма на обучение, затова той няма как да се интерпретира или да не се изчака", допълни Стаматов, който е и директор на 119 СУ „Академик Михаил Арнаудов“.

Директорите на различни училища участват в подготовката на протокола от медицинско естество. Оставащото време до началото на учебната година е достатъчно, за да се направи необходимата подготовка: "Напълно е достатъчно това време".

На отрасловия съвет на 17 август е обсъдено началото на учебната година да се проведе в различен формат, да не се събират много хора на откриването, да се организира тържество само за учениците от 1, 5 и 8 клас, съобщи Диян Стаматов.

Директорът на Националната хуманитарна гимназия в Благоевград Марин Митов коментира, че указанията на Министерството на образованието се свеждат до различни варианти, които са приложими за различните училища.

Така че ние ще потърсим оптимален вариант, който да пасва най-добре на нашите условия. Искаме или не трябва да се съобразим с факта, че пандемията няма да отмине скоро и ще трябва да работим в тези условия“, допълни Митов.

В Националната хуманитарна гимназия в Благоевград учат 620 деца на две смени.

Ще наблегнем на добрата дезинфекция, поставили сме вече дезинфектанти като автоматични диспенсъри навсякъде, включително в тоалетни, в коридори".

Ако се разболее някой ученик ще бъде прекратена присъствената форма на обучение за съответния клас.

Изборът за обучение в самостоятелна форма го има, но той не заменя искането на родителите за обучение в дистанционна форма, коментира Яна Алексиева от Асоциация "Родители".

"Всички аргументи мога да ги разбера, отвъд това да говорим, че страхът трябва да бъде пренебрегван. Предполагам и вярвам, че институциите и училищата, както и министерството ще изработят мерки, които да позволяват по-широк спектър от причини за това, ако родител прецени, че детето му предпочита да остане в дистанционна форма, защото от едната страна са децата с нарушен имунитет, но нека да не забравяме, че в голяма част от семействата има други възрастни с нарушен имунитет и предполагам това са голяма част от притесненията на родителите", допълни Яна Алексиева. 

Интервюто на Кети Тренчева с Марин Митов и интервютата на Даниела Големинова с Диян Стаматов и с Яна Алексиева можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44