Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Овчаров: Covid повлия добре на културно-историческия туризъм

Николай Овчаров
Снимка: БГНЕС

С поредно успешно археологическо лято приключват разкопките на Перперикон. Те ще продължат поне още 10 дни, съобщи в предаването “12+4” проф. Николай Овчаров.

По думите му разкриването на Епископската резиденция от 6-ти век е била очаквано събитие:

“Преди 5 години открихме най-голямата християнска църква в Родопите - 40-метровата трикорабна базилика. След това, в продължение на 4 години проучвахме от север, от юг, попаднахме на един голям площад, на един голям некропол. Трябваше да излезе връзката с един монументален комплекс. Това беше задължително. Оказа се, че той е от запад и точно тази година попаднахме на първите сгради.”

Проф. Овчаров обясни, че разкопките на този комплекс ще продължат и през следващата година.

Той каза, че са разкрили добре запазени първите етажи на три сгради. А най-интересна е ротондата - мавзолей. 

Снимка: gov.bg

По думите на проф. Николай Овчаров сградата е “много добре запазена“:

“Това са редки сгради. Датировката на целия комплекс е от 6-ти век. Това е времето на император Юстиниан Велики, създателят на храма Света София в Константинопол./.../Това е времето на възхода на християнството, което се отразява и на Перперикон. Имаме хипотеза, която вече е потвърдена, че именно от Перперикон се е ръководил духовният живот през 6-ти век в целите Родопи”.

Археологът посочи, че Covid кризата е повлияла положително на културно-историческия туризъм у нас, като на Перперикон дори се е увеличил броят на туристите.

Археологическият комплекс „Перперикон” Снимка: БГНЕС

Проф. Николай Овчаров коментира и актуалната политическа обстановка в страната. Според него няма нищо по-лошо за археолозите от неяснотите.

“Виждам, че хората, които в момента се домогнат до властта, нямат ясна представа какво ще правят на другия ден. Сещам се едни неприятни времена от 2014 година, кабинетът Орешарски, когато ние археолозите се измъчихме лятото - ще има ли кабинет, няма ли да има. Бюджетът не беше ясен по много позиции. Не искам това нещо да се повтаря отново.”

По думите му последните няколко правителства, включително и това на ГЕРБ, са създали възможност за спокойна археологическа работа в България.

Цялото интервю с проф. Николай Овчаров можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55