По думите му разкриването на Епископската резиденция от 6-ти век е била очаквано събитие:
“Преди 5 години открихме най-голямата християнска църква в Родопите - 40-метровата трикорабна базилика. След това, в продължение на 4 години проучвахме от север, от юг, попаднахме на един голям площад, на един голям некропол. Трябваше да излезе връзката с един монументален комплекс. Това беше задължително. Оказа се, че той е от запад и точно тази година попаднахме на първите сгради.”
Проф. Овчаров обясни, че разкопките на този комплекс ще продължат и през следващата година.
Той каза, че са разкрили добре запазени първите етажи на три сгради. А най-интересна е ротондата - мавзолей.
По думите на проф. Николай Овчаров сградата е “много добре запазена“:
“Това са редки сгради. Датировката на целия комплекс е от 6-ти век. Това е времето на император Юстиниан Велики, създателят на храма Света София в Константинопол./.../Това е времето на възхода на християнството, което се отразява и на Перперикон. Имаме хипотеза, която вече е потвърдена, че именно от Перперикон се е ръководил духовният живот през 6-ти век в целите Родопи”.
Археологът посочи, че Covid кризата е повлияла положително на културно-историческия туризъм у нас, като на Перперикон дори се е увеличил броят на туристите.
Проф. Николай Овчаров коментира и актуалната политическа обстановка в страната. Според него няма нищо по-лошо за археолозите от неяснотите.
“Виждам, че хората, които в момента се домогнат до властта, нямат ясна представа какво ще правят на другия ден. Сещам се едни неприятни времена от 2014 година, кабинетът Орешарски, когато ние археолозите се измъчихме лятото - ще има ли кабинет, няма ли да има. Бюджетът не беше ясен по много позиции. Не искам това нещо да се повтаря отново.”
По думите му последните няколко правителства, включително и това на ГЕРБ, са създали възможност за спокойна археологическа работа в България.
Цялото интервю с проф. Николай Овчаров можете да чуете в звуковия файл.
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..