Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нерегламентираните маркировки могат да объркат и туристи, и спасители

За опасната практика предупреждават от Природен парк „Сините камъни“ в Сливен

Снимка: БГНЕС

Маркировките на туристическите пътеки са основният ни ориентир в планината или гората и на тях се надяваме да ни отведат на правилното място, а след това да ни върнат обратно. Замисляли сте се обаче кой маркира пътеките и кой се грижи маркировката да бъде точна? Обикновено това са управата на парковете или горските стопанства. Невинаги обаче става така.

От Природен парк „Сините камъни“ алармираха, че хора, познаващи планината, са решили да направят свои пътеки със свои маркировки, а това може да доведе до непридвидими ситуации за хора, които не са толкова наясно с маршрутите или пък в случай на спасяване или издирване.

В Природен парк „Сините камъни“ има официално 18 пътеки, които се поддържат и маркират редовно. Директорът на парка Ирина Петрова съобщи, че все повече ентусиасти маркират свои пътеки с нехарактерни за парка цветове

И туристите от други краища на страната като дойдат, хващат някаква пътека, мислят си, че е законна и изведнъж стигат до нищото. Или пък ръчно направени табелки“, коментира Петрова пред БНР.

От Планинската спасителна служба са против, защото при загубени туристи и незаконна маркировка, става неточна и ориентацията.

Командирът на сливенския отряд Николай Сотиров обяснява, че официалните маркировки в цялата страна са в четири цвята – жълто, червено, зелено и синьо. „Всички пътеки в България съгласно регламентите се маркират с тези цветове. Има много разклонения, но винаги вървят в тези цветове. За да е една маркировка официална, тя трябва да е маркирана примерно с бяло-жълто-бяло, или бяло-зелено-бяло, бяло-червено-бяло и т.н.“  

Опасността при нелегалните пътеки и свободните интерпретации на маркировките идва от това, че те започват да се утъпкват, уточнява Николай Сотиров. „Аз съм виждал много такива пътеки в нашата планина, които са едноцветни – или само жълто, или само синьо. Но маркировката е много неясна, което създава предпоставки хора да се изгубят.“

В случай на контузия, загубване или друг вид бедствена ситуация човек няма как да обясни на Планинската служба къде се намира, на коя пътека, на кой разклон, категоричен е Сотиров. Планинският спасител дава пример как дори на учение Планинската спасителна служба една нерегламентирана пътека може да доведе до голямо забавяне в търсене и спасяване на пострадал. 

„Отиграхме именно такава ситуация, в която лице се е изгубило в импровизирано маркирана пътека. Въпреки че беше учебна акцията и имахме що-годе някакъв район, в който е пострадалият, спасителите много трудно се ориентираха да стигнат до него, да му окажат помощ. И ни костваше доста време – 3-4-5 часа. Ако беше на маркирана пътека, щеше да ни отнеме не повече от час, час и половина.“

Туристите се ръководят от свой принцип в планината - „каквато маркировка почнем, такава следим“, но признават, че не е редно да се правят маркировки извън официално регламентираните.

Още детайли по темата - в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01