Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нерегламентираните маркировки могат да объркат и туристи, и спасители

За опасната практика предупреждават от Природен парк „Сините камъни“ в Сливен

Снимка: БГНЕС

Маркировките на туристическите пътеки са основният ни ориентир в планината или гората и на тях се надяваме да ни отведат на правилното място, а след това да ни върнат обратно. Замисляли сте се обаче кой маркира пътеките и кой се грижи маркировката да бъде точна? Обикновено това са управата на парковете или горските стопанства. Невинаги обаче става така.

От Природен парк „Сините камъни“ алармираха, че хора, познаващи планината, са решили да направят свои пътеки със свои маркировки, а това може да доведе до непридвидими ситуации за хора, които не са толкова наясно с маршрутите или пък в случай на спасяване или издирване.

В Природен парк „Сините камъни“ има официално 18 пътеки, които се поддържат и маркират редовно. Директорът на парка Ирина Петрова съобщи, че все повече ентусиасти маркират свои пътеки с нехарактерни за парка цветове

И туристите от други краища на страната като дойдат, хващат някаква пътека, мислят си, че е законна и изведнъж стигат до нищото. Или пък ръчно направени табелки“, коментира Петрова пред БНР.

От Планинската спасителна служба са против, защото при загубени туристи и незаконна маркировка, става неточна и ориентацията.

Командирът на сливенския отряд Николай Сотиров обяснява, че официалните маркировки в цялата страна са в четири цвята – жълто, червено, зелено и синьо. „Всички пътеки в България съгласно регламентите се маркират с тези цветове. Има много разклонения, но винаги вървят в тези цветове. За да е една маркировка официална, тя трябва да е маркирана примерно с бяло-жълто-бяло, или бяло-зелено-бяло, бяло-червено-бяло и т.н.“  

Опасността при нелегалните пътеки и свободните интерпретации на маркировките идва от това, че те започват да се утъпкват, уточнява Николай Сотиров. „Аз съм виждал много такива пътеки в нашата планина, които са едноцветни – или само жълто, или само синьо. Но маркировката е много неясна, което създава предпоставки хора да се изгубят.“

В случай на контузия, загубване или друг вид бедствена ситуация човек няма как да обясни на Планинската служба къде се намира, на коя пътека, на кой разклон, категоричен е Сотиров. Планинският спасител дава пример как дори на учение Планинската спасителна служба една нерегламентирана пътека може да доведе до голямо забавяне в търсене и спасяване на пострадал. 

„Отиграхме именно такава ситуация, в която лице се е изгубило в импровизирано маркирана пътека. Въпреки че беше учебна акцията и имахме що-годе някакъв район, в който е пострадалият, спасителите много трудно се ориентираха да стигнат до него, да му окажат помощ. И ни костваше доста време – 3-4-5 часа. Ако беше на маркирана пътека, щеше да ни отнеме не повече от час, час и половина.“

Туристите се ръководят от свой принцип в планината - „каквато маркировка почнем, такава следим“, но признават, че не е редно да се правят маркировки извън официално регламентираните.

Още детайли по темата - в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване, разказа за фотографа Валери Бобенков , който обича да пътува и ни разказва за местата, които е посетил. Това..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51
Народен театър

Преводачът на "Оръжията и човекът": Критиката отвън се приема като подигравка

"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..

публикувано на 07.11.24 в 06:56
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15