Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

13
Норвегия
Снимка: Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани, за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът Валери Бобенков, който обича да пътува. 
Валери Бобенков

Това лято през месец юли цел на неговото пътуване е била Норвегия.

"Пристигнахме в Олесун, корабът пристигна на брега, до самото кметство, оказа се, че сме на пешеходна дистанция, и видяхме колко е цветно и времето дори беше топло...


Започнахме да се разхождаме и да опознаваме уличките, канали, лодки, цветни къщи навсякъде около нас, и тяхното отлажение във водата...Пихме кафе в едно италианско заведение, с чудесно кафе, много тихо и спокойно, хората са бавни и спокойни.


Всъщност, противно на очакванията, хората са много дружелюбни, пред всеки магазин има фигурки на тролове, което е от техния фолклор, никой не ми отказа разговор, защото аз обичам да се разговарям с местните.


Така и бях удивен от сбирката в един местен антикварен магазин, с много изящни предмети, имаше една витрина с руските царе, снимки от онова време, ръкоделни произведения на един от престолонаследниците, явно те са имали много добра търгувия с Русия по онова време", сподели още Бобенков.


По думите му, заведенията са пълни с хора, посещават често ресторанти. 

"В Олесун имаше и малък фар, който снимах, а вътре в него има специална стая, която се използва от двойките за първата им брачна нощ...

Стандартът е много висок там, но хората не живеят толкова охолно, заплатите са им други, но и цените им са много високи."


"После продължихме с круиза на север, започваше да става все по-светло, имаше мъгла, стана и по-студено. Пристигнахме в Нордкап и на брега вече 25 градуса. Това е най-северният остров, на който има всичко.


Поминъкът тук е риболов и всичко свързано с него. Въздухът е някак си по-лек, има интересни цветя, живописно е, видяхме къде пасяха северните елени", разказа още фотографът .

Бобенков допълни, че са били свидетели на катастрофа по пътя и цялата организация за пострадалия мотоциклетист е била толкова добре стикована между всички власти, че всичко става за минути пред очите им, включително с намесата на медицински хеликоптер.

Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06