Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокат Николов: След Covid като общество ще си извадим поуки занапред

Срещата с вируса е променила нагласите на варненския юрист, натъкнал се на много слабости в системата

Снимка: БТА

Варненският адвокат Петър Николов, преболедувал Covid-19, огласи своите впечатления и преживявания от сблъсъка с болестта и здравната система.

Николов не е разбрал откъде се е заразил. Бил е и в домашна изолация, и в болница. Докато е бил под карантина, нито веднъж не са го проверили дали си е у дома.

„Тъй като имам съпруга и дете, трябваше да похарчим 300 лева, първоначални, за да видим дали детето или жена ми не са заразени. И при положение, че плащаме данъци и осигуровки на тази държава, трябваше да си извадим допълнително 300 лева“, поясни Николов в предаването „Неделя 150".  

„Те ви пращат да си платите теста и евентуално след това, ако се установи, че е положителен, РЗИ да ви постави под карантина. Когато отидеш при личния лекар, той казва – ти не си за мен, аз не трябва да те приемам, трябва директно да отидеш в инфекциозното отделение. И, общо взето, ако не сте достатъчно отговорен към себе си и към другите, можете да пропуснете всички прегледи и направления и спокойно да се разхождате из града, из заведения, из молове - необезпокоявано. Всичко е доста пожелателно“, разказа юристът пред БНР.

Адвокат Николов уточни, че докато е бил на домашно лечение, не е имало кой да проследява състоянието му и е трябвало да се лекува „абсолютно сам“, като са му носили лекарства до вкъщи.

Аз усетих в един момент, че вече не издържам, на десетия ден – и физически, и психически. Никой не се интересуваше от мен, от здравните власти, какво се случва. Моя позната ми даде съвет, че единствено мога да бъда прегледан, само ако се обадя на 112. Тогава идва екипиран медик вкъщи и ако е необходимо, ме откарват в болница.“

Така 40-годишният юрист стигнал до лечебно заведение.

Според Петър Николов тепърва ни предстои трудният път като общество – да осъзнаем проблема и да се намерят решения. „Но ще мине много време. Ще си отидат много хора. Ще има много болни. Едва тогава може би ще си направим някакви изводи.“

Николов признава, че преди да се зарази, е бил сред скептично настроените и е гледал със съмнение на случващото се. След като го е изпитал на гърба си, е променил вижданията си. „И си мисля, че плюсът на цялата работа е, че може би ще извадим някаква поука занапред.“

От личния си опит установих, че това не е чак толкова заразно – аз не заразих никой от семейството си, нито от колегите си в офиса, нито някой от моите клиенти, а близо една седмица съм се движил в пространството с тази болест. Носех маска на обществени места, но моето мнение е, че маската може да ограничи броя на болните, но едва ли ще ни спаси. Все пак трябва да бъдем по-внимателни, да обърнем внимание на хигиената си. Аз лично смятам зимата да си огранича контактите“, сподели още варненският адвокат.

След преболедуването Петър Николов се чувства много по-спокоен, осъзнал е, че трябва да забави темпото. „Чувствам се някак си жив, щастлив се чувствам. Тази промяна ми подейства добре. Затова казвам, че може би по трудния начин ще намерим всички как да намалим стреса в обществото – това напрежение, което постоянно витае.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В смолянското село Арда ремонтират храма изцяло с дарения

150-годишната църква "Св. Николай Чудотворец" в смолянското село Арда се ремонтира изцяло с дарения. На Никулден там ще отбележат тържествено годишнината от първата служба в храма. "Решихме да не се затрие тая реликва . Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения , стабилни суми", разказва пред БНР Никола..

публикувано на 05.11.24 в 10:10
Боян Петев

Боян Петев, един от основателите на Български клуб по волейбол гост в "Америка - илюзии и реалности"

От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите  на   волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..

публикувано на 04.11.24 в 11:37
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25