Николов не е разбрал откъде се е заразил. Бил е и в домашна изолация, и в болница. Докато е бил под карантина, нито веднъж не са го проверили дали си е у дома.
„Тъй като имам съпруга и дете, трябваше да похарчим 300 лева, първоначални, за да видим дали детето или жена ми не са заразени. И при положение, че плащаме данъци и осигуровки на тази държава, трябваше да си извадим допълнително 300 лева“, поясни Николов в предаването „Неделя 150".
„Те ви пращат да си платите теста и евентуално след това, ако се установи, че е положителен, РЗИ да ви постави под карантина. Когато отидеш при личния лекар, той казва – ти не си за мен, аз не трябва да те приемам, трябва директно да отидеш в инфекциозното отделение. И, общо взето, ако не сте достатъчно отговорен към себе си и към другите, можете да пропуснете всички прегледи и направления и спокойно да се разхождате из града, из заведения, из молове - необезпокоявано. Всичко е доста пожелателно“, разказа юристът пред БНР.
Адвокат Николов уточни, че докато е бил на домашно лечение, не е имало кой да проследява състоянието му и е трябвало да се лекува „абсолютно сам“, като са му носили лекарства до вкъщи.
„Аз усетих в един момент, че вече не издържам, на десетия ден – и физически, и психически. Никой не се интересуваше от мен, от здравните власти, какво се случва. Моя позната ми даде съвет, че единствено мога да бъда прегледан, само ако се обадя на 112. Тогава идва екипиран медик вкъщи и ако е необходимо, ме откарват в болница.“
Така 40-годишният юрист стигнал до лечебно заведение.
Според Петър Николов тепърва ни предстои трудният път като общество – да осъзнаем проблема и да се намерят решения. „Но ще мине много време. Ще си отидат много хора. Ще има много болни. Едва тогава може би ще си направим някакви изводи.“
Николов признава, че преди да се зарази, е бил сред скептично настроените и е гледал със съмнение на случващото се. След като го е изпитал на гърба си, е променил вижданията си. „И си мисля, че плюсът на цялата работа е, че може би ще извадим някаква поука занапред.“
„От личния си опит установих, че това не е чак толкова заразно – аз не заразих никой от семейството си, нито от колегите си в офиса, нито някой от моите клиенти, а близо една седмица съм се движил в пространството с тази болест. Носех маска на обществени места, но моето мнение е, че маската може да ограничи броя на болните, но едва ли ще ни спаси. Все пак трябва да бъдем по-внимателни, да обърнем внимание на хигиената си. Аз лично смятам зимата да си огранича контактите“, сподели още варненският адвокат.
След преболедуването Петър Николов се чувства много по-спокоен, осъзнал е, че трябва да забави темпото. „Чувствам се някак си жив, щастлив се чувствам. Тази промяна ми подейства добре. Затова казвам, че може би по трудния начин ще намерим всички как да намалим стреса в обществото – това напрежение, което постоянно витае.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна. Двете са в България, за..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Вървим в процес на нормализация, системен консенсус. Идеята е системата да заработи . Това мнение изрази пред БНР политологът Атанас Радев, който..