Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

| Интервю
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова
Снимка: Борислава Борисова

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци.

"След като съберем хранителните продукти, следва пакетиране. Във всеки пакет има от всички продукти, които събираме – с дълъг срок на годност. Правим пакетчета за всяко семейство или всеки човек, на когото ще даряваме. Следващия уикенд пътуваме. Между 500 и 600 души ще покрием със събраната храна на 1 декември", поясни в интервю за БНР Ваклина Стоянова от "Дари храна, дари любов", която учи фармация.

През отминалите събота и неделя доброволците са раздали дарения в района на Берковица и Чипровци, а следващия уикенд ще посетят села в общините Чипровци и Вълчедръм.

"Не планирах изобщо да се присъединявам, мислех само да съм дарител. Така се случи, че тогава беше изключително успешна кампания. В центъра имаше събирателен пункт, чиято опашка беше заела цялата улица. Не очаквах да видя такова нещо. Бях отишъл с две торби храна. Доброволците изобщо не стигаха", разказа доброволецът Александър Тодоров, който работи в сферата на дигиталния маркетинг. Той се е включил към организацията преди година импровизирано, в самия ден за събиране на даренията.

Държавата е забравила до голяма степен за хората, изградили страната. Днес българското село е занемарено, смята Александър. Според него е абсурдно за тези хора да се моли за милостиня.  

"Виждал съм много държави на запад, които по съвсем различен начин третират своите възрастни хора. Нищо общо с България!"

Селата в Монтанско, включени в кампанията, са били избрани на случаен принцип, уточни Ваклина. По думите ѝ кметовете оказват много полезно съдействие.

"Ние минаваме всяка къща, една по една, обикновено придружени от кмета. Успяваме да посетим възрастните хора, да си поговорят с нас. Много от тях имат близки – или по-далече в България, или в чужбина."

"Доста топло ни посрещат хората и ни приемат като роднини. В тези малки региони хората намаляват", сподели свои впечатления Александър.

Фондацията събира продукти основно по Великден и Коледа.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47