Оказва се, че коронавирусната инфекция е повод за дистанция не само преди да бъде преболедувана. Излекувани разказват за недоверието, с което ги приемат околните и не им позволяват да възстановят обичайното си общуване и ритъм на живот.
В изолация остава колега, съсед, познат, дори и приятел, въпреки че вече не разпространява вируса и след карантината по медицински показатели е безопасен за общността.
За обратния път след Covid-19 разказват от първо лице на Ирина Иванова и Тихомир Машов в предаването „Хоризонт до обед".
„Неприятно е. Чувстваш се малко като прокажен“, споделя Ирина. „Като чумав“, допълва Тихомир.
„Ти си подходил адски отговорно, спазил си всичко, което е било необходимо. След като е преминало това нещо, ти си напълно свободен и нормален човек“, разсъждава той. Това обаче не се получава. Семейството му преминава през вируса „доста леко“. Тестват се – той, съпругата му, детето. И се опитват да се върнат към стария си начин на живот.
Ирина е имала средно тежки симптоми, но не е стигнала до болница. Седмица след изтичането на карантината все още усеща безсилие и лесна умора. Уморява обаче и „отношението на някои хора“.
Пораженията са в психиката на хората, твърди Ирина Иванова. „Пораженията са в отношенията между хората. Нещо сбъркахме“.
Трудното започва с недоверието и със съмнението, с което те гледат след това, потвърждава Тихомир Машов, който долавя у колегите си страха, че още е болен.
„И този стрес – това не знам как ще може да се излекува. /…/ Така или иначе в България хората са стресирани от начина си на живот. Това още повече ги стресира. В същото време животът продължава. Ако се получи тази стигма, това недоверие, то работният процес, изобщо жизненият цикъл няма да продължи добре. Системата ще блокира във всяка една сфера“, казва Тихомир.
„Първата им инстинктивна реакция е да се дръпнат назад“, допълва Ирина, за която не е било лесно 14 дни да си затворен, без да виждаш никого. „И е много трудно да обясниш на хората, че ти вече не носиш зараза, не си опасен. /…/ Не че очаквам някой, като ме види, да ме прегръща, но уплахата в очите е малко обидна“.
Ирина уверява, че „този вирус е преодолим“, той е изпитание по човечност и не бива да издигаме бариери. „Точно сега в момента, макар и да се изолираме, макар и да се дистанцираме, човешките бариери не трябва да ги има“.
Да гледаме на живота по-ведро, призовава и Тихомир, който по време на карантината е опитал младото си вино, а след нея е планирал да си подготви киселото зеле.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата. Зоната за..
Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството". "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя. По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..
Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..